Preskočiť na obsah

Robert Fico

Zo stránky Wikicitáty
Robert Fico
Robert Fico
slovenský politik, predseda SMER-SD
Narodenie 15. september 1964
Topoľčany, Slovensko

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. (* 15. september 1964, Topoľčany) je slovenský sociálnodemokratický politik, expremiér SR a predseda strany SMER – sociálna demokracia. V roku 2014 neúspešne kandidoval vo voľbe prezidenta SR. V predchádzajúcej politickej kariére bol členom Komunistickej strany Slovenska (1987 – 1990) a Strany demokratickej ľavice (1990 – 1999).

Profesijne je právnikom so špecializáciou na trestné právo. Pôsobil ako pracovník Právnického inštitútu Ministerstva spravodlivosti SR, agent pre zastupovanie SR v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva a ako vysokoškolský pedagóg.

Potvrdené výroky

[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, čas a miesto, kde to autor povedal:

O Slovákoch

[upraviť]
 • Za najväčšiu prednosť Slovenska považujem to, (...) je mierna povaha ľudí, ktorí žijú na Slovensku z hľadiska sociálnej výdrže... [1]
 • ... no a práve taká nejaká schopnosť ľudí žiť z nízkych prímov, postarať sa o svoje rodiny aj za cenu, že títo ľudia robia často v dvoch-troch zamestnaniach, toto je podľa mňa prednosť Slovenska ...[1]

O Matici slovenskej

[upraviť]
 • Ako človek, aj ako predseda vlády Slovenskej republiky mám vypestovaný dôverný vzťah k Matici slovenskej. Rozumiem, čo táto jedinečná kultúrna a spoločenská inštitúcia pre slovenský národ vykonala. Lebo Slovákov nielenže zachránila pred vyhynutím, ale Matica slovenská náš národ vzkriesila z mŕtvych. Na to sa nezabúda, na to nesmie zabudnúť nijaký predseda vlády slobodnej a nezávislej Slovenskej republiky. ... Matica slovenská lieta na krídlach nádeje a učí i stimuluje Mladú Maticu k pestovaniu nezištného vlastenectva. Lebo práve všade tam, kde je nedostatok vlastenectva, vybuchuje extrémizmu. Po tisícročí bez vlastných kráľov v uhorskom kráľovstve vznikla Matica slovenská roku 1863 ako splnenia sna na výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska. ... Pravda, vznik Matice si žiadali aj národní proroci: Bernolák, Hollý, Fándly, Štúr, Hurban i Francisci. Keď Slováci nemohli mať vlastného kráľa, ustanovili si kráľovnú: „MATICU“, čo v blízkej slovanskej srbčine znamená úľ, zdroj, včeliu kráľovnú. Aké symbolické! Ak štát, ako dielo, ktoré stvorili ľudia, spravuje politická moc, národ vedie moc duchovná. Teda jeho elity, tvorcovia i strážcovia národnej duchovnosti, básnici, spisovatelia, národní proroci. Na Slovensku sú združení v Matici slovenskej! Preto si vy, matičiari musíte byť vedomí toho, akú máte v rukách moc, no ešte väčšiu zodpovednosť! Matica slovenská musí byť strážkyňou budovania vlastenectva mladých ľudí, ona musí rozvíjať tie najlepšie duchovné a národné tradície, jej miestne odbory majú úzku spolupracovať v obciach a mestách s učiteľmi pri vlasteneckej výchove, pri spoznávaní a kultúrneho dedičstva našej vlasti. Matica musí stáť na čele zápasu o mravnú obrodu slovenského národa. (VYŠLO V ZBORNÍKU MATICA SLOVENSKÁ V NÁRODNÝCH DEJINÁCH, 2013)
 • Na budúci rok oslávime 250. výročie narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka a 220. rokov Slovenského učeného tovarišstva... Vy, matičiari, žiadajte starostov a primátorov obcí a miest, aby nazvali námestia a ulice po celom Slovensku menom Bernoláka a bernolákovcov... Keď bol Laco Novomeský predsedom Matice, povedal pamätné slová: „Veď je známe, že dvaja Slováci, / to sú tri nepriateľstvá: / dve nepriateľstvá vytvárajú jeden proti druhému / a tretie vytvárajú spoločne / proti dakomu, kto ešte o tom ani nevie!“ Drahí matičiari! Teraz ukážte niečo veľké, najmä príklad vlastnej súdržnosti a zameranosti nám politikom. Slovensko upiera oči na rokovanie vplyvného spolkového hnutia – matičného snemu, a čaká na výsledok, ktorý ho bude inšpirovať!“ (PREJAV NA SNEME MATICE SLOVENSKEJ 17. 9. 2011)

O komunistickom režime a svojom členstve v Komunistickej strane

[upraviť]
 • Do roku 1989 tu nebola nejaká čierna diera ... Nikdy ma neprinútite povedať, že tu bola čierna diera. Je pravdou, že ľudia nemohli slobodne cestovať, že nebola náboženská sloboda, že boli potláčané ľudské práva. Ľudia ale vytvárali obrovské hodnoty. Ak by v tej dobe ľudia tvrdo nepracovali, politici by na Slovensku nemali čo privatizovať. To mám ľuďom napľuť do tváre kvôli extrémnym názorom a povedať dôchodcom, že nič nerobili? Ja prejavujem tým ľuďom, že si ich vážim. Hovorím o hodnotách, ktoré boli vytvorené. [2]
 • Uvedomme si, že od roku 1989 uplynul vlastne veľmi krátky čas. Ak sa niekto v tejto krajine osvedčil, tak to boli ľudia z bývalej komunistickej strany. Mali skúsenosti, vedeli, čo je to riadenie štátu. Veď to neboli hlupáci. Umením vlády je však vyberať si z minulosti len to dobré. Sme asi jediná krajina, ktorá sa neustále hrabe vo svojej minulosti. Domnievam sa, že do roku 1990 tu bolo množstvo dobrých vecí. Napríklad podpora mladých ľudí, rozličné štipendijné systémy. [...] Netvrďme preto, že všetko bolo úplne zlé a že tu bola čierna diera.
Odpoveď na otázku „Nie je na Slovensku stále priveľa "červenkastých" ľudí?“ (interview v týždenníku Slovo, 2000, č. 47)[3]
 • Domino Fórum: Aký bol podľa vás komunistický režim?
Robert Fico: Nevnímal som ho nejako detailne. Získal som prácu a venoval som sa jej. [...] Keď sa pozerám späť, nezisťujem, že v roku 1989 by v mojom živote nastal nejaký zásadný prelom.
Domino Fórum: Vystúpili ste po roku 1989 z Komunistickej strany?
Robert Fico: Nie priamo, ale bol som úplne pasívny a neskôr som nevstúpil do jej nástupkyne KSS-SDĽ, pretože som sa chcel sústrediť na svoju prácu.
Domino Fórum: V novembri 1989 vám nenapadlo zložiť stranícku knižku?
Robert Fico: Nie. Sústredil som sa na prácu.
Z interview v týždenníku Domino Fórum (2000, roč. 9, č. 50)

O pôsobení v Strane demokratickej ľavice

[upraviť]
 • Vzťahy medzi Jankom Ľuptákom a poslancami za SDĽ sú a boli veľmi dobré. Ja s ním tiež vychádzam veľmi dobre. Je to slušný a solídny človek. Janko a jeho združenie majú svoje predstavy o tom, ako by mali byť reprezentovaní robotníci. V podstate sa naše predstavy nerozchádzajú.
(SMENA, 9. jún 1994)

Politická etika a transparentnosť

[upraviť]

O dôchodcoch

[upraviť]
 • „Ako sa tak okolo seba pozerám a sledujem atmosféru v spoločnosti, tak v nej začína dominovať akoby kult mladosti. Navodzuje sa dojem, že všetko, čo je staršie, je zbytočné a netreba sa tým zaoberať... Riešia všetko možné, chcú obrátiť ekonomický život krajiny naruby cez rôzne odvodové kolieska, ale seniori, ktorých je čoraz viac, sa nachádzajú mimo ich pozornosti... Preto som veľmi rád, že sme našli na pôde parlamentu politickú podporu v koalícii pre náš návrh zdvojnásobnenia vianočného príspevku, ktorý by mal byť vyplatený už v decembri.“ [4]
 • Nikdy som netajil názor, že naši seniori sú generáciou, ktorá najviac doplatila na zásadné transformačné zmeny ekonomiky. Po celé roky svojho produktívneho veku pre štát vytvárali hodnoty a je našou morálnou povinnosťou sa o nich postarať.[5]

O liberáloch

[upraviť]
 • Nemôžem akceptovať politiku appeasementu (ustupovania), ktorú dnes vnímam v spoločnosti, a hlavne v Bratislave, voči agresívnemu presadzovaniu liberálnych hodnôt tzv. “Slniečkárov”, ktorí znova otvárajú tému migrácie, národ a Slovensko nie je pre nich priorita a relativizujú postavenie, zloženie a úlohu rodiny v spoločnosti. [6]
 • Až do parlamentných volieb v marci 2020 sa budeme verejnosti pýtať, kto je v politike slušný a kto neslušný? Máme tu vládnu zostavu, ktorá dokázala vládnuť vo veľmi ťažkej situácii. Aká je ponuka na trhu? Ako vyzerá alternatíva? Sú ňou Kiska, Sulík alebo Matovič?

[7]

Minimálna mzda

[upraviť]
 • Zvýšenie minimálnej mzdy, zastropovanie veku odchodu do dôchodku, príplatky za prácu cez víkend a v noci, obedy zadarmo... sú opatrenia, ktoré sú súčasťou sociálnych vymožeností pracujúcich na Západe a dnes sa stali súčasťou našich sociálnych práv.

[8]

O morálke

[upraviť]
 • Martina Kováčová (SME): Je podľa vás morálne, aby prezidentský kandidát zneužil falošnú informáciu na antikampaň druhého prezidentského kandidáta?
Robert Fico: Joj, aká ste rozhorčená, to ako keby už...
Martina Kováčová (SME): Nie, ja sa pýtam.
Robert Fico: ...no, ja vám...
Marek Maďarič: Pani redaktorka, ale my sme neštudovali to, čo si zadal pán prezident, ani sme si neštudovali to, čo je na nejakých falošných letákoch. Takže ťažko nám môžete klásť otázku, či si myslíme, že je niečo morálne, keď ani poriadne obsah toho nepoznáme.
Robert Fico: To neni otázka na nás. Veď my nerobíme volebnú kampaň pánovi Gašparovičovi. Má svoj volebný tím, oni si zadávajú svoje reklamné letáky, svoje spoty a ďalšie veci. Podporujeme politicky pána Gašparoviča a budeme to robiť v rámci legálnej kampane do posledného dňa, ako to len bude možné. Má svoj volebný tím. Na morálku sa mňa nepýtajte vo vzťahu k týmto veciam, ja s tým nemám nič spoločné, ma to hlavne nezaujíma absolútne.
Reakcia na otázku redaktorky SME Martiny Kováčovej v súvislosti s antikampaňou voči Ivete Radičovej (tlačová konferencia, 27. marec 2009) [9]

O SNP a davistoch

[upraviť]
 • „V programe povstaleckej slovenskej národnej rady, kde úzko hoci nie bez problémov spolupracoviali občiansky blok demokratov s ľavičiarmi a komunistami nájdeme všetky nádeje slovenského národa. …Mám sen aby mená mužov povstania neskončili v zabudnutí. Myslím na Lettricha, Ursínyho, Horvátha, Šoltésa, Novomeského, Husáka, Šmidkeho, Goliana, Karavaša, Zaťka…“ (Robert Fico v roku 2013)
 • „Dr. Vladimír Clementis bol silný ľavičiar, bol bystrý, múdry, nikdy sa nenechal zviesť ideológiou... presne vedel rozlišovať, čo je správne a čo nie je správne. A dodám, že bol veľkým predstaviteľom slovanskej myšlienky." (pred odhalením busty Vladimíra Clementisa, Rimavská Sobota, 2023)

O populizme

[upraviť]
 • Prečo ste, pani Radičová, v máji 2010 hovorili toto? Prečo ste hovorili toto v júni, v auguste? Prečo ste vytĺkali kapitál z Grécka? A ako ste rozprávali všetky tie veci. Dnes zrazu stojí ona na barikáde ako prvá s Miklošom a hovoria, že Grécku treba dať peniaze. A to mám teraz, pani redaktorka, ja rozprávať o tom, že v Grécku dávajú dotácie na včasný príchod do práce? Ja mám teraz rozprávať o tom, že v Grécku sa dávali peniaze na benzín, na autá, za umývanie rúk a podobné sprostosti? To ja mám teraz prísť s takouto politikou vo vzťahu k tejto vláde? Viete, aké by to bolo jednoduché? A vy dobre viete, že sme majstri v populizme, keď teda chceme byť. Chcete, aby sme to urobili? Chcete, aby sme zastavili celý proces toho, čo sa deje v Grécku? Mám to začať robiť? Viete si predstaviť, ako by som sa ja vyhral s takými témami, že umývanie rúk, benzín na autá, kúrenie a podobné nezmysly... Ale nebudem to nikdy robiť. Nikdy to nebudem robiť, lebo viem, o čo ide. Oni to robili – a v tom je ten podstatný rozdiel medzi nimi a nami.
Počas tlačovej konferencie strany SMER-SD k pôžičke Grécku (28. jún 2011)[10][11]

O zodpovednosti

[upraviť]
 • Pod zodpovednosťou v politike rozumiem predovšetkým stanovenie si reálnych cieľov. Na ich dosiahnutie však treba použiť legitímne prostriedky. Ak sme si v našom tíme povedali, že chceme vyhrať voľby, tak zároveň vieme, že jedinou cestou na dosiahnutie tohto cieľa sú parlamentné voľby. [...] Samozrejme, zvíťaziť a dosiahnuť dobrý výsledok je jedna vec a druhá vec je tento výsledok pretaviť do zodpovedného správania sa po dosiahnutí výsledku. Poznáte moje vyjadrenie, za ktorým si stojím: Ak Smer nebude úspešný a nedosiahne svoj cieľ, to znamená byť pri zostavovaní vlády a dostať do kabinetu i celkovej politiky čo najviac ľudí, Robert Fico z politiky odíde. Týmto chcem dať najavo, že politik musí prijímať osobnú politickú zodpovednosť za úspech alebo neúspech. Ak príde úspech, som pripravený kandidovať aj na post predsedu vlády. Ak sa dostaví neúspech, odchádzam. Mávať z televíznej obrazovky nebudem, no všetkým sa poďakujem a ihneď sa vzdám funkcie predsedu strany.
Odpoveď na otázku „Ako vy osobne vnímate zodpovednosť v politike?“ (interview v týždenníku Slovo, 2000, č. 47)[3]

Vzťah k médiám

[upraviť]
 • Treba, podľa mňa, prijať novú právnu úpravu ochrany osobnosti. To sa netýka len politikov, ale všetkých občanov. [...] Ak nejaké médium úmyselne zneužíva svoje postavenie, tak musí prísť pokuta, ktorá dané médium zlomí. Nie je možné, aby sa spoliehali na to, že politici ich nebudú žalovať. Na Slovensku nie je normálne mediálne prostredie. Ostatne platí - akých máme politikov, takých máme aj novinárov. Do médií nastupujú ľudia, ktorí nevedia, o čom je novinárska kultúra, etika a vôbec profesionalita v prístupe k informáciám. Dnes sú medzi novinármi špičkové osobnosti, ktorým môžem povedať najtajnejšie informácie a viem, že ich nezneužijú. Na druhej strane sú novinári, ktorí si veľa vecí vymyslia.
Odpoveď na otázku „Povedali ste, že Slovensko je štát, kde sa nedodržiavajú ľudské práva a médiá vás nerešpektujú. Dokedy budete tento stav akceptovať?“ (interview v týždenníku Slovo, 2000, č. 47)[3]
 • Nie je predsa možné, aby ste na dennej báze klamali a poškodzovali naše predsedníctvo [...] Niektorí z vás, niektorí z vás, sú špinavé protislovenské prostitútky.
Na tlačovej konferencii k obvineniu Miroslava Lajčáka, ministra zahraničných vecí, z netransparentného nakupovania počas slovenského predsedníctva EÚ na ministerstve, na margo toho, že novinári viac uverili výpovedi bývalej zamestnankyne ministerstva Zuzany Hlávkovej (Rober Fico nazval: "Jedna baba povedala") ako generálnej riaditeľky [12]

Vzťah k mimovládnym organizáciám

[upraviť]
 • Ja nemám s mimovládnymi organizáciami žiadny problém. Dokonca som presvedčený, že mimovládne organizácie vedia v niektorých prípadoch plniť funkcie aj za štát podstatne lacnejšie, ako to robí štát. Napríklad si viem predstaviť veľmi aktívne mimovládne organizácie v oblasti prevencie kriminality a boja proti drogám a ďalšie a ďalšie. Tu by štát mohol byť veľmi aktívny a mohol by takýmto organizáciám aj možno viac vychádzať v ústrety, aj finančne ich podporovať, lebo vždy sú efektívnejšie ako štát. To je normálne, veď to nehovorím žiadne tajomstvo, pretože často tie inštitúcie pracujú na dobrovoľnej báze. Ak sa prijíma nejaký návrh zákona, tak sa prijme návrh zákona, ktorý bude plne zodpovedať štandardom Európskej únie tak, ako to je aj v prípade tlačového zákona.
Reakcia na otázku „Aký je váš názor, na ktorej strane stojíte, že či treba viacej kontrolovať mimovládne organizácie, ako to predpokladá ten zákon?“ (tlačová konferencia po skončení 84. schôdze vlády SR, 20. november 2013)[13]

O treste smrti

[upraviť]
 • Môžeme zaviesť trest smrti, a ja by som taký krok privítal, ale pred tým musíme vypovedať šiesty dodatkový protokol európskej dohody o ľudských právach.
Povedal v roku 1995[14]
 • Veľmi vážne sa natíska otázka odstrašujúceho účinku trestu smrti. [...] Hrá úlohu práve v oblasti likvidačnej vraždy. [...] Ani v roku 1993, keď sme boli prijímaní do Rady Európy, nás k zrušeniu trestu smrti nič nezaväzovalo. Európa dnes stojí pevne proti trestu smrti, preto nevidím možnosť skorého návratu k trestu smrti.
Komentár pri hodnotení vývoja vrážd, v ktorom Fico označil zrušenie trestu smrti v ČSFR v roku 1990 za unáhlené (marec 1998)[15]
 • Nevidím žiadny význam petičnej akcie SNS za znovuzavedenie trestu smrti. Ide o vytĺkanie politického kapitálu, pretože absolútna väčšina spoločnosti je za trest smrti. Národná rada (NR SR) sa nemôže vrátiť k trestu smrti, pretože Slovensko je viazané protokolom k európskemu dohovoru. Ja vítam diskusiu o treste smrti, nakoniec verejnosť vie, že som zástancom tohto trestu, ale ja rešpektujem medzinárodné záväzky, ktoré Slovensko má. Bavme sa o treste smrti vecne a nie na ulici.
V reakcii na petičnú akciu za znovuzavedenie trestu smrti a neutralitu Slovenska organizovanú Slovenskou národnou stranou (apríl 1998)[16]
 • Pokiaľ dobre viete, tak som si robil kandidátsku prácu na tému trest smrti v československom práve. Nikdy som nedal žiadne vyhlásenie, ktoré sa týkalo trestu smrti v politike. Nikdy sme nehovorili v strane Smer-SD o tomto treste. [...] Nikto z nás nepovedal žiadne stanovisko, ktoré sa tohto trestu týka.
Vyjadrenie v Európskom parlamente pri stretnutí s poslancami Strany európskych socialistov (Party of European Socialists) (28. marec 2006)[17]

Zahraničná politika

[upraviť]

Európska únia

[upraviť]
 • Podporujem hlbšiu integráciu, ale nie federalizáciu. Mám na mysli hlbšiu spoluprácu štátov v rozpočtovej, ekonomickej, finančnej a sociálnej oblasti.
Odpoveď na otázku „Podporujete ideu federalizácie Európskej únie?“ (Pravda, 20. marec 2014)[18]

NATO

[upraviť]
 • Nikdy sme nevideli NATO ako silný dáždnik, pod ktorý sa môžeme skryť. Sme pripravení niesť bremeno. Slovensko je jeden z najväčších prispievateľov vojakov na obyvateľa. [...] Slovensko je pripravené predĺžiť svoju prítomnosť v Afganistane na tak dlho, ako to bude potrebné.
Príhovor na 7. ročníku medzinárodnej konferencie Globsec v Bratislave (Bratislava Global Security Forum, 12. – 14. apríl 2012) [19]
 • My považujeme misiu v Afganistane za dôležitú. My sme pripravení pomáhať v tréningu afganským ozbrojeným silám, aby boli postupne pripravené prevziať pod kontrolu celú svoju krajinu a svoju prítomnosť budeme samozrejme koordinovať so všetkými ostatnými krajinami, ktoré dnes v Afganistane pôsobia. Afganská misia je misia, ktorá robí Slovensku veľmi dobré meno.
Na stretnutí s viceprezidentom USA Josephom Bidenom (21. november 2013)[20]
 • Ponúkli sme naše expertné komisie pri likvidácii zbraní.
Vyjadrenie k možnej účasti Slovenska na likvidácii chemických zbraní Sýrie audiencii u prezidenta USA Baracka Obamu (21. november 2013)[21]
 • Neviem si predstaviť, že by tu boli protiraketové stanice, ktoré by opatrovali zahraniční vojaci. [...] Slovensko už má svoje historické skúsenosti z účasťou cudzích vojakov, spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá. [...] Ale vieme spolupracovať napríklad v rámci tréningu a prípravy.
Reakcia na množnú prítomnosť vojska ostatných členských krajín NATO na Slovensku (jún 2014)[22]

Spojené štáty

[upraviť]
 • Chlieb lacnejší na Slovensku kvôli tomu nebude. Nebudem hodnotiť ani politicky, ani stranícky, ani inak túto voľbu.
Reakcia na zvolenie Baracka Obamu za prezidenta USA (november 2008)[23]
 • Opäť sa potvrdzuje, že sme dôveryhodná krajina. Čiže pripísal by som dnešnú pracovnú cestu v Spojených štátoch našej dôveryhodnosti. A táto dôveryhodnosť sa prejavuje nielen v tom, že sme schopní sa stretnúť s francúzskym prezidentom, nemeckou spolkovou kancelárkou, že sme pozvaní na stretnutie do Spojených štátov, ale to určite patrí aj vo vzťahu k Ruskej federácii, Číne – to sú tiež krajiny, ktoré Slovenská republika v žiadnom prípade nemôže zanedbávať
Zhodnotenie audiencie u prezidenta USA Baracka Obamu (21. november 2013)[21]
 • Ideme ďalej v spolupráci, sme strategickí partneri. Máme záujem na vzájomne výhodných vzťahoch so Spojenými štátmi a toto pracovné stretnutie takéto vzťahy a ich kvalitu potvrdilo. [V bilaterálnej spolupráci medzi USA a Slovenskom] vidíme veľký priestor predovšetkým v príleve nových investorov.
Po audiencii u prezidenta USA Baracka Obamu (21. november 2013)[21]

Rusko

[upraviť]
 • Rusko musím považovať za strategického partnera.
Na sneme strany SMER-SD v Košiciach (10. december 2011)[24]
 • Ak by sa prijali najprísnejšie ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, tak nám klesne náš hospodársky rast v budúcom roku takmer o polovicu. To hovorí za všetko. [...] Aj preto očakávam na tému ekonomických sankcií pomerne vážnu diskusiu a na konci tejto diskusie očakávam aj jednotný výstup Európskej únie. Ale bude určite ovplyvnený tým, že každá krajina má na túto tému iný pohľad.
Na tlačovej konferencii (5. máj 2014)[25]
 • Ja len verím, že neurobí sa chyba a že sa nepríjmu ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, pretože ak sa príjmu ekonomické sankcie voči Ruskej federácii v tom najprísnejšom variante ako je navrhovaný, tak z 3,1 % bude 1 %.
V debate O 5 minút 12 (RTVS, 11. máj 2014)
 • Je to asi 250 tisíc áut, ktoré vyvážame do Ruska. Ak je to presná informácia, je to možno štvrtina produkcie áut na Slovensku.
O obchodných vzťahoch s Ruskom. (debata HN Club pred voľbou prezidenta SR, 4. marec 2014)[26] Reálne ale podiel exportu do Ruska nedosahuje ani 6 % z celkovej produkcie áut.[27]

Maďarsko

[upraviť]
 • Toto je provokácia najhrubšieho zrna [...] Je to veľmi nebezpečné, ak prichádza na výročie invázie.
Reakcia na zámer maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma zúčastniť sa na odhalení sochy svätého Štefana v Komárne (august 2009)[28]
 • Ide o zákerný a premyslený útok voči Slovenskej republike. Takáto zmena by viedla k ďalšiemu prehĺbeniu neznalosti slovenského štátneho jazyka. Na Slovensku by vznikla početná skupina mladých ľudí bez elementárnej znalosti slovenského štátneho jazyka.
Reakcia na vyjadrenie maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, aby sa Maďari na Slovensku učili slovenčinu ako cudzí jazyk (marec 2010)[29]
 • Ide o konflikt hodnôt medzi Slovenskom, ktoré má hlboké antifašistické tradície, a touto extrémistickou krajinou [Maďarskom], ktorá exportuje svoj „hnedý mor“.
Reakcia na schválenie novely zákona maďarským parlamentom, ktorá umožní etnickým Maďarom požiadať o udelenie občianstva bez toho, aby mali trvalý pobyt na území Maďarska, pričom podmienkou je maďarský pôvod a znalosť maďarského jazyka (interview pre denník Le Figaro, jún 2010)[30]
 • Slovensko aj Maďarsko potrebujú úspechy. Máme pred sebou rovnaké výzvy, na ktoré musíme reagovať. Teším sa, že vznikne spoločná slovensko-maďarská, resp. maďarsko-slovenská obchodná komora. Určite sa nikto z nás nenahnevá, ak sa dve susedné krajiny stanú ešte bližšími partnermi. [...] Máme záujem na čo najlepších hospodárskych a priateľských vzťahoch. Prečo by dvaja susedia aj napriek citlivým témam, ktoré medzi nami existujú a my pred nimi nestrkáme hlavu do piesku, si nemohli sadnúť a prijať dôležité rozhodnutia? Dávam ponuku na takýto formát a budem trpezlivo čakať, či nájde, alebo nenájde odozvu. [...] Musíme spoločne vysvetľovať slovenskej aj maďarskej verejnosti, čo sa deje. Naše krajiny majú rovnaké problémy, preto musíme ľuďom vysvetliť, že to nerobíme kvôli nám, ale kvôli tomu, aby naše krajiny mali perspektívu.
Príhovor počas maďarsko-slovenského ekonomického fóra v Budapešti (november 2012)[31]

Poľsko

[upraviť]
 • Chcem vysloviť hlbokú a úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a celému Poľsku. Pre nás to je čosi, čo sa dá naozaj ťažko pochopiť, pretože každý z nás pôsobí v politike a používa rovnaké spôsoby prepravy, vie, ako sú tieto cesty zabezpečované.
Reakcia na tragickú haváriu poľského prezidentského špeciálu pri ktorej zomrel aj poľský prezident Lech Kacyński[32]

Ukrajina

[upraviť]
 • Našou prioritou je koordinovať stanoviská SR s EÚ a to sa stalo. Ak porovnáme vyhlásenia vlády SR s vyhláseniami EÚ, tak dochádza tam k veľkým podobnostiam. [...] Predovšetkým jasne konštatujeme, že došlo k porušeniu medzinárodného práva na Kryme, pretože ak sú aktivity cudzích vojsk na území suverénneho štátu bez súhlasu príslušnej medzinárodnej organizácie, ide o porušenie medzinárodného práva a medzinárodné spoločenstvo má právo reagovať.
Stanovisko k ruskej invázii Krymu (debata HN Club pred voľbou prezidenta SR, 4. marec 2014)[26]
 • Len diskusia medzi nami, Ukrajinou a Európskou úniou je málo na to, aby sme definitívne vyriešili technické riešenie reverzného toku. [...] Diskusia len medzi nami, ukrajinskou stranou a Európskou komisiou je málo nato, aby sme vyriešili definitívne technické riešenie…keďže sa stále bavime o plyne z Ruskej federácie, optimalným riešenim by bolo keby súčasťou týchto rokovaní bola i ruská strana.
Na tlačovej konferencii ku kríze na Ukrajine (10. apríl 2014)[33]

Kosovo

[upraviť]
 • [Stanovisko] môžeme zmeniť len vtedy, pán redaktor, ak by došlo ku konvalidácii nedostatkov v oblasti medzinárodného práva. Jednoducho, vláda Slovenskej republiky by musela vidieť také rozhodnutia príslušných medzinárodných inštitúcií, ktoré by nás oprávňovali zmeniť svoj postoj ku Kosovu. Ak k takejto zmene nedôjde a nedôjde k náprave nedostatku v oblasti medzinárodného práva, vláda Slovenskej republiky nemôže pristúpiť k uznaniu Kosova ako nezávislého a samostatného štátu. Teraz poviem môj osobný názor: považujem to za hrubú chybu, ktorá spôsobí podľa môjho názoru veľké napätie. Ak vnímate vyjadrenia z rôznych častí sveta, už teraz vidíme, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti nikomu nepomohlo a bude zvyšovať iba napätie tam, kde to nikto nechce. Preto môj postoj aj postoj vlády zostáva nemenný, muselo by dôjsť k zásadným zmenám v medzinárodnoprávnom postavení Kosova, ak k takým dôjde, budeme sa nimi zaoberať. Ak k ním nedôjde, vláda Slovenskej republiky nemôže pristúpiť k uznaniu Kosova ako samostatného štátu.
Stanovisko k otázke uznania nezávislosti Kosova (tlačová konferencia po skončení 84. schôdze vlády SR)

Irak

[upraviť]
 • Môžem povedať úplne jasne, že som nesúhlasil s vojenskými aktivitami v Iraku a že som ako predseda vlády dal stiahnuť vojakov z Iraku naspäť na Slovensko.
Stanovisko k účasti Ozbrojených síl SR na operácii v Iraku (debata HN Club pred voľbou prezidenta SR, 4. marec 2014)[26]

Ekonomika

[upraviť]

Daňová politika

[upraviť]
 • SME: Súhlasíte s rovnou daňou?
Robert Fico: Áno, ale výška 14 percent, ako ju navrhujú, nie je pri súčasnej ekonomickej sile a sociálnej situácii reálna.
SME: Súhlasíte s vyššou daňovou sadzbou pre ľudí s vyššími príjmami?
Robert Fico: Keďže som za rovnú daň, tak nie.
(Príloha denníka SME Voľby 2002)[34]
 • Tí, čo majú nadštandardne vysoké príjmy, miliardové zisky, musia platiť viac.
(Televízia Markíza, 1. máj 2006)[34]
 • To, čo ponúkame, je absolútne štandardné, ukázalo sa v mnohých európskych krajinách ako životaschopné, práve naopak, tieto experimenty, ale prosím vás, povedzte mi niekto, kde je rovná daň, nech sa páči, počúvam, ktoré krajiny ju majú zavedenú.
V debate s Ivanom Miklošom (TA3, 11. apríl 2006)[34]
 • Daňový experiment, ktorý urobila táto pravicová vláda, nemá nič spoločné so sociálnym štátom, likviduje ho a nepomáha ľuďom s priemernými a podpriemernými zárobkami. Toto je dôvod, prečo trváme na úpravách. Trváme na zásadných úpravách, v niektorých prípadoch aj na rušení vecí, ktoré prijala táto pravicová vláda. [...] Rovnú daň, ako dnes hovorí pán Mikloš, celá vyspelá Európa odmieta.
(STV, 7. máj 2006)[34]
 • Áno, zarezali sme posvätnú kravu slovenskej pravice rovnú daň, pretože ju považujeme za nespravodlivú.
O zrušení rovnej dane na Slovensku (prejav na zjazde Českej strany sociálnodemokratickej v Ostrave, marec 2013)[35]
 • Pochopiteľne, že nikomu sa nepáči platiť viac daní, ale tieto naše rozhodnutia boli prijaté s rešpektom mandátu, ktorý sme získali v parlamentných voľbách – zrušiť rovnú daň a zaviesť progresivitu a zvýšiť dane z príjmu právnických osôb.
Vyhlásenie k zrušeniu rovnej dane (máj 2012)[36]
 • Rovná daň končí, to hovoríme veľmi jasne a to sme predsa nikoho neoklamali, my sme celú volebnú kampaň tvrdili, že musí prísť progresivita. A keď sa banky chvália, že majú rekordne vysoké zisky, môžu platiť aj vysoké dane. Ak sa niektorí ľudia chválili, že zarábajú 2 700 a viac eur mesačne, môžu platiť vyššie dane, podniky môžu platiť vyššie danie.
V debate V politike (TA3, máj 2012)[37]
 • „...my sme znížili DPH. V roku 2006 – 2010 sme tu vašu slávnu 19% DPH v prípade liekov, zdravotníckych pomôcok a učebníc, dokonca kníh znížili na 10 %. Dokonca sme zrušili alebo znížili DPH na 6 % pri predaji poľnohospodárskych produktov z dvoru.“
V debate O 5 minút 12 (RTVS, 11. máj 2014)[38]

Štátny dlh

[upraviť]
 • Priemerný dlh v rámci eurozóny je nad 90 %. Slovensko má jeden z najnižších dlhov v rámci eurozóny.
V debate O 5 minút 12 (RTVS, 11. máj 2014)[38]

Mzdy

[upraviť]
 • Najmä ľudia pracujúci za minimálne mzdy môžu za hospodársky rast Slovenska.[39]
 • Musíme šetriť, ale nechceme šetriť na ľuďoch.
Na tlačovej konferencii k hospodárskej kríze (11. január 2010, 17.40 SEČ)

Hospodársky rast

[upraviť]
 • Na budúci rok nám hovoria [Európska komisia], že má byť hospodársky rast štvrtý najvyšší v Európskej únii na úrovni 3,1 %.
V debate O 5 minút 12 (RTVS, 11. máj 2014)[38]

Menšinová a národnostná politika

[upraviť]
 • Zvláštna je tendencia, ako sa všade zámerne do popredia na úkor štátotvorného slovenského národa vysúvajú problémy menšín. Akoby na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci. Za dvadsať rokov sme vybudovali nezávislú a demokratickú Slovenskú republiku, ktorá je rovná v príležitostiach pre všetkých, ktorá nikoho neuprednosťňuje, neumenšuje v právach. Želám si, aby sa prestalo menšinovými právami vydierať, jedno či je to menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová alebo menšina etnická. Platí, že štát je národný a spoločnosť je občianska. Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ, lebo práve Slováci nemohli v bývalom spoločnom Česko-Slovensku rozvinúť všetky svoje schopnosti a talenty. Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín žijúcich na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu, skôr natiahnuté ruky, zato takmer minimálne pestovanie občianskych cností. Toto sa musí zmeniť a verím, že sa zmení aj v prístupe nového splnomocnenca vlády SR.
V príhovore na konferencii pri príležitosti 150. výročia Matice slovenskej (26. február 2013)[40][41]

Slovenskí politici

[upraviť]

O Vladimírovi Mečiarovi

[upraviť]
 • Stále platí môj výrok, že najlepší prístup k Mečiarovi je neveriť mu...
(november 2001)
 • Je veľmi nebezpečné stretávať sa s pánom Mečiarom, pretože on potom interpretuje stretnutia po svojom...
(apríl 2002)
 • Víťaz slovenskej politiky bude ten, kto pošle Vladimíra Mečiara preč z politiky.[42]
 • ...formulka HZDS mínus Mečiar je pre mňa svätá.[42]

O vláde Mikuláša Dzurindu

[upraviť]
 • Pri pravicovej vláde Mikuláša Dzurindu sa má dobre len úzka skupina ľudí s nadštandardnými príjmami, ktorým pravicová vláda pomohla aj tak, že im znížila daň z príjmu na 19 percent. Nerovnosť spôsobenú rovnou daňou môžu zmeniť len významné opravy daňového systému.
(TA3, 31. marec 2006)
 • Predchádzajúca vláda mala oveľa lepšie podmienky. Navyše predala štátny majetok za 330 miliárd. Kde to vidieť? Urobilo sa pár vecí. Neuveriteľné peniaze sa však vytratili. Teraz niekto príde s návrhom znížiť daň z príjmu. To je sabotáž!
Odpoveď na otázku „Opozícia navrhla zníženie dane z príjmu na 17 percent. Ľudia by získali viac peňazí, vy ste však tento krok nepodporili. Prečo?“ (interview v denníku Nový čas, 2. júl 2007)[43]
 • Daňový experiment, ktorý urobila táto pravicová vláda, nemá nič spoločné so sociálnym štátom, likviduje ho a nepomáha ľuďom s priemernými a podpriemernými zárobkami. Toto je dôvod, prečo trváme na úpravách. Trváme na zásadných úpravách, v niektorých prípadoch aj na rušení vecí, ktoré prijala táto pravicová vláda. [...] Rovnú daň, ako dnes hovorí pán Mikloš, celá vyspelá Európa odmieta.
vo vysielaní Slovenskej televízie, 7. mája 2006[39]

O Ivanovi Gašparovičovi

[upraviť]
 • Áno, postupoval v súlade s ústavou.
Odpoveď na otázku „Súhlasíte s postupom prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý vymenoval za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára?“[18]
 • Nie je žiadnym tajomstvom, naopak, myslím si, že to bola veľká prednosť, že vzťahy medzi tromi najvyššími ústavnými činiteľmi v rokoch 2006 až 2010 a od 2012 až doteraz boli nadštandardné. [...] Často som bol svedkom rozhovorov s vami, keď som presadzoval niektoré veci a kde ste ako prezident boli ešte sociálnejší ako ja.
Počas lúčenia s odchádzajúcim prezidentom SR[44]

O Andrejovi Kiskovi

[upraviť]
 • ...zarobil peniaze úžerou na chudobných ľuďoch, ktorý v úžere pokračuje v ČR, ktorý podľa jeho spoločníka zneužil charitu na politické ciele a ktorý má podľa všetkého blízko aj k sekte scientológov. Ja som politicky nahý, o mne ľudia vedia všetko, obrazne aj to, s kým som sa objímal na letisku vo Viedni.
V online rozhovore na portáli Nového času (12. marec 2014) [45]
 • Nie je žiadne tajomstvo, že ste zarobili peniaze úžerou a dnes úžeru vykonávate v Čechách. Ukážem vám rozsudky. Opakujem: Svoje peniaze ste získali úžerou a za týmto si stojím.
V debate pred voľbou prezidenta SR 2014 (RTVS, 12. marec 2014)[46]

O Marianovi Kotlebovi

[upraviť]
 • Aj vrece zemiakov porazí pána Kotlebu.
Na tlačovej konferencii po prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov v novembri 2013[47]

O Petrovi Pellegrinim

[upraviť]
 • To sa tak nerobí, do psej matere.
Na tlačovej konferencii o kritike referendovej iniciatívy strany HLAS-SD 19. januára 2021.[48]

O spolustraníkoch zo SMERu

[upraviť]
 • Som predseda vlády Slovenskej republiky a mojou povinnosťou je chrániť svojich ľudí
Na obhajobu Miroslava Lajčáka, ministra zahraničných vecí, ku kauze zvýhodnenia agenúry Evka počas slovenského predsedníctva EÚ (2016). [12]

Zahraniční politici

[upraviť]

O Fidelovi Castrovi

[upraviť]
 • Redaktor: Kto je váš politický vzor?
Robert Fico: Nehľadám vzory. Mám rád históriu. Rád čítam životopisy. Teraz jeden skvelý o Fidelovi Castrovi.
Redaktor: Súhlasili by ste so mnou, že je to jeden zločinec, ktorý patrí do väzenia?
Robert Fico: Určite nie! Nesúhlasím s vaším hodnotením tohto človeka. Ak porovnáme Kubu s ostatnými stredoamerickými krajinami, tak Kuba je ďaleko vpredu.
Z interview v týždenníku Live! (6. júl 2004)

O histórii a historických postavách

[upraviť]
 • ...sme mali 1 200 rokov späť nejaký útvar, ktorý bol porovnateľný s čímkoľvek na svete a v iných štátoch vtedy ešte nebolo nič - možno tam chodili iba nejaké zvieratá a ešte tam neboli nijaké štátne útvary.
(Slovenský rozhlas, január 2007)
 • Bol to prvý kráľ Starých Slovákov.
O Svätoplukovi (Slovenský rozhlas, január 2007)
 • 26. januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády.
(oslavy výročia samostatnosti SR v Martine, január 2008)

Ostatné

[upraviť]
 • Musel som odísť z Bratislavy, lebo som musel ísť medzi normálnych ľudí.
Vyjadrenie pri rozhorčení z iniciatívy opozície podať žalobu na prezidenta SR Ivana Gašparoviča v súvislosti s rozhodnutím prezidenta nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora[49]
 • Viete, keby to aspoň robili, keď teda už toto robia, aspoň keby to prefíkanejšie robili.
Fico komentoval nové fakty, týkajúce sa pozadia a vzťahov v bývalej firme ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. (október 2005)
 • Som vcelku rád, že sa moje meno neobjavuje pri žiadnych funkciách ani vo vláde, ani nikde inde.
Ako poslanec SDĽ (Rádio Twist, 21. 10. 1998)
 • Mal som tajný sen získať milión voličov, čo sa nám aj podarilo.
Ako predseda strany SMER (11. 03. 2012)


Vo výrokoch

[upraviť]
 • Robert je síce fyzicky mladý, ale v politike je starým kaprom.
(Jozef Tuchyňa, 15. máj 2001, SME)
 • Robert Fico nerozoznáva, čo je dobré pre neho, ani čo je dobré pre Slovensko.
(Samuel Abrahám, 29. jún 2006, SME)
 • Robert Fico sa štyri roky pripravoval v opozícii na kariéru ľavicového premiéra. Desať dní mu stačilo, aby si ju zničil.
(Martin Šimečka, 29. jún 2006, SME)


 • Pán Fico má na rozdiel od miliardy Číňanov veľké šťastie, žije v slobodnej krajine, kde sa rešpektujú (i jeho) ľudské práva a nikto ho nenúti, aby napríklad kandidoval a vykonával verejnú funkciu. Je mnoho povolaní, ktoré môže robiť aj človek bez odvahy rokovať v Číne o ľudských právach. Možno by dokonca nejako nepriamo prispel k zlepšeniu stavu sveta viac ako teraz.
(Peter Weisenbacher, Slovo č.7/2007) [50]
 • Zrovná všetkých so zemou. Len on je tá najväčšia hviezda, len on je ten najlepší. Sopliačisko. Česť práci, súdruh.
(Ján Cuper, 2002, po vystúpení Roberta Fica na seminári HZDS o NATO)
 • Ak by mal byť člen vlády odvolaný za to, že niekto si po svojom vyloží jeho vyhlásenia, predseda vlády SR by sa musel odvolať už asi tisíckrát sám.
(hovorkyňa vlády Silvia Glendová, 22. 3. 2007)[51]

Referencie

[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam literatúry, v ktorej sa daný citát tiež vyskytol:

 1. 1,0 1,1 Pondelok, 5. marca 2012 o 14:48 pre SITA. Video dostupné online
 2. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/429154-na-slovensku-nebola-v-roku-1989-cierna-diera-fico-obhajoval-svoj-vyrok-v-parlamente/
 3. 3,0 3,1 3,2 KOKAVCOVÁ, Lýdia. Podľa Roberta Fica politiku Smeru definuje racionalizmus a pragmatizmus. Úspešné sú neštandardné subjekty. In Slovo. 2000, roč. 2, č. 47. Dostupné online v archivovanej verzii.
 4. https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Fico-Odmietam-sa-prisposobit-tomuto-diktatu-doby-314547
 5. https://www.facebook.com/robertficosk/posts/1124275797756441?__xts__%5B0%5D=68.ARCz4WvgQC-w7sORKut3FN2z958iOYNtVHE_W7IPH5AaywIn5Dn1WK9p4pqseOIDj3R8lFevNJRcXy2q3N8QuozOecHV18FWRoaZSFrsnc8xqtHZZ9opaXDsBePSlf1hQac4kaHz7x2L4JehwD9P_S0vhvQRiqGajq4SbSfW_QCo8lHkZOsX0tNIROkjKGHl5p6jCJx0R25rdpdiqbQ1gjCNxOd2dmxftWGwc9a-fzXiGItY7rbIOTwt778h3NycJuth3ovES6I1KBhR7c-e4Fub2tJ6Hb4sjFqJ7VYhtzb0oD49HYcfno-P64ea6y5O55P-ZSZBRq_yYQpUvn6jNv8Y3w&__tn__=-R
 6. https://www.facebook.com/robertficosk/posts/1115335695317118?__xts__%5B0%5D=68.ARB3MtMb5-H7zuNaQEW3wlnfTkn8tUa83Fuz9JBcLB3JBI-5-czIOO1oogTo0dzC4LdlbOh1PJVryxiMKGSFKWRp9fpQOlr4lO7E6Rfbuf54F_MqTxDF70sX92yF_eXqxNn9VhMdwW-fBya1wlnfxFMxt_KYN7rQFa7ZBF_0D3Nn72yWE3C8CpI5w14a5VQvoalDzxSnBhJwG9m72KXi9avELkd6QxGlXuP3NViDcAGe5jEphDGzZy0L71E2LGqOFEogPn3uyOCbz3nPKnR8TW1kRniMyoB--G9Z-KppCV01IvPiUiqUf816H1409WQ9IP3u7pGe4VVhdIFxyaLQpiwnnA&__tn__=-R
 7. hhttps://www.facebook.com/robertficosk/videos/383014658971044/?__xts__%5B0%5D=68.ARCinlbLRyjdCYKmgnQycSxMstReQSqs0YsWjaQYFOIL_OFxfKf4W7Lwmju41DdKklrWQuUBe8BT-R_cRmOLNv1LaTPltyzbdcK-mEuTizLJrikMlGDC9kEo_hUWsj9LsQYo68GSIwZvtn_KgMZxUzl3h_F3b-8Ogdc9RpsQ5pvoBEq5LhgcYxlYdbLFVwsZVxyi3xBxEL_ogP5HLEzmhsVYCrOPTE5i2nK3eRMjfp_yFb0-00zGMeMM8-D_HoIezbZTz7CkdjKOjONTe0WdhoFV3OKQDMFFeX5xoTxXtekzMHfl3hfeP9Rs_RIhliqbdoPh2t4mEJmE09yV3pLzqOzvZkYQvzyHWlY&__tn__=-R
 8. https://www.facebook.com/robertficosk/posts/1103281043189250?__xts__%5B0%5D=68.ARDfDYUxJFyLsGyCCOJLPaT3PfLECSKl_qxG9faWT0XPZmfJuNueM68vI5EzgYLDig0CiXraScfFH4HPBVZKd39K156FkdFiMXDRWdz-EXJ0k6Rdo06fjTCIVv1RtVY0d0Ca9QeAL0VuX-fFzhHIsh9ZlfHFc3SS21zzzyvLsCb_lEF5StiKGD5iQevXLJ7VqW4aijfaIrLRx4a5alVfKd9TgN-Jq_exu8Erlf2HlcfburZ0VlLWrc4h9bYeOmd3UnfcnicC0Z6PzzZttXNH2PQ7O76zqufoSVJa81EP1pyDrGF9otvaXk7arxnOhjPWYGc4BdCMgUhVMDDeI8CRx-mWRQ&__tn__=-R
 9. KERN, Miroslav. Na Radičovú vytiahli hrozbu autonómie. In SME. 2009-03-27. Dostupné online. SITA.
 10. TASR. Fico: Keď chceme, sme majstri v populizme. In Hospodárske noviny. 2011-06-28. Dostupné online.
 11. Majstri v populizme. PolitikaSK; YouTube, 2011-10-17.
 12. 12,0 12,1 CUPRIK, Roman. Vyšetrovatelia sa na kauzu Evka pozrú až po roku. In SME, 2016-11-24, Dostupné online
 13. Prepis audiozáznamu tlačovej konferencie po skončení 84. schôdze vlády SR. Bratislava : Úrad vlády SR, 2013-11-20. Dostupné online.
 14. ONUFER, Andrej. Načo Špeciálny súd? Vrahovia patria na šibenicu. In Aktuálne.sk. 2009-05-28. Zdroj: Monitoring elektronických médií a tlače. Bratislava : Národná rada SR, 2009, príspevok č. 8.
 15. (pt). Fico: Trest smrti má preventívny účinok proti vraždám na objednávku. In SME. 1998-03-14. Dostupné online.
 16. SITA. Názory na petíciu SNS o treste smrti. In SME. 1998-04-11. Dostupné online
 17. (knm). Fico sa pred európskymi socialistami bránil. In SME. 2006-03-29. Dostupné online.
 18. 18,0 18,1 Prezidentský dotazník: Odpovedá Robert Fico a Andrej Kiska. In Pravda. 2014-03-20. Dostupné online.
 19. Fico: NATO nie je dáždnik, pod ktorý sa môžeme skryť. Bratislava : EurActiv, 2012-04-13. Dostupné online.
 20. Robert Fico vo Washingtone: Návšteva USA splnila všetky naše očakávania. Bratislava : Úrad vlády SR, 2013-11-22. Dostupné online.
 21. 21,0 21,1 21,2 TASR. Obama sa v USA hodinu zhováral s Robertom Ficom. In Pravda. 2013-11-21. Dostupné online.
 22. SITA. Fico si nevie predstaviť, že by u nás boli cudzí vojaci. In Webnoviny.sk. 2014-06-04. Dostupné online.
 23. SITA. Chlieb lacnejší nebude, komentoval Fico víťazstvo Obamu. In Pravda. 2008-11-05. Dostupné online
 24. TASR. Fico: Rusko musím považovať za strategického parnera. In Hospodárske noviny. 2011-12-10. Dostupné online.
 25. SITA. Sankcie proti Rusku by skosili slovenský rast na polovicu. In Pravda. 2014-05-05. Dostupné online.
 26. 26,0 26,1 26,2 HN Club: Diskusia prezidentských kandidátov. Moderátor Peter Vavro. Diskutujúci Robert Fico, Andrej Kiska, Radoslav Procházka, Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, Pavol Hrušovský. Bratislava : Hospodárske noviny, 2014-03-04. Dostupné online.
 27. SADOVSKÁ, Eva. Slovensko vyviezlo autá za viac ako 10 mld. eur. Je to šestina exportu. In Investujeme.sk, 2013-04-25. Dostupné online.
 28. Fico: Sólyom provokuje a hrubo uráža. In SME. 2009-08-21. Dostupné online.
 29. ČTK – SITA. Fico: Sólyom chce rozbíjať Slovensko, vláda bude protestovať. In Pravda. 2010-03-15. Dostupné online.
 30. SITA. Fico pre Le Figaro: Maďarsko vyváža svoj hnedý mor. In Aktuality.sk. 2010-06-04. Dostupné online
 31. Robert Fico na maďarsko-slovenskom ekonomickom fóre. Bratislava : Úrad vlády SR, 2012-11-16. Dostupné online.
 32. Pád lietadla zobral Poľsku prezidenta. In SME. 2010-04-10. Dostupné online.
 33. Situácii na Ukrajine venuje slovenská vláda extrémnu pozornosť. Bratislava : Úrad vlády SR, 2014-04-10. Dostupné online.
 34. 34,0 34,1 34,2 34,3 FILIPKO, Richard. Fico 2002: Chcem rovnú daň. Fico 2006: Zrušíme rovnú daň. In SME. 2006-05-13 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online.
 35. TASR. Fico: Zarezali sme posvätnú kravu slovenskej pravice, rovnú daň. In Pravda. 2013-03-16 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online.
 36. KOLLÁR, Matúš. Rozhodnuté. Fico pochoval rovnú daň : Vláda chce 23-percentnú daň pre firmy a progresívne zdanenie prác. In Hospodárske noviny. 2012-05-25 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online.
 37. (fil). Fico sa prel s Figeľom o rozpočet a rovnú daň. In Trend. 2012-05-06 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online.
 38. 38,0 38,1 38,2 O 5 minút 12. Moderátor Martin Strižinec. Diskutujúci Robert Fico, Ján Figeľ. Bratislava : RTVS, 2014-05-11 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online
 39. 39,0 39,1 HABRMANOVÁ, Slávka. Robert Fico. Muž, ktorý oslovil davy. In Hospodárske noviny. 2008-09-04. Dostupné online.
 40. Príhovor predsedu vlády SR Róberta Fica na otvorení medzinárodnej vedeckej konferencie Matica slovenská v národných dejinách 26. februára 2013 [MS Word 97-2003]. Martin : Matica slovenská, 2013. Dostupné online.
 41. PIŠKO, Michal. Natiahnuté ruky, no minimálne občianske cnosti. Tak vidí Fico prístup menšín. In SME. 2013-02-26 [cit. 2014-12-22]. Dostupné online.
 42. 42,0 42,1 ...a rozum zostáva stáť. In Slovenské dotyky. jún 2007, roč. 12, č. 6, s. 2. Dostupné online
 43. Fico v exkluzívnom rozhovore: Každý chce byť silnejší! In Nový čas. 2007-07-02. Dostupné online.
 44. PIŠKO, Michal. Gašparovič sa lúčil s vládou: Budete mi chýbať. In SME. 2014-06-11. Dostupné online.
 45. (lum). Robert Fico bol ONLINE: Kiska zarobil peniaze úžerou na chudobných ľuďoch. In Nový čas. 2014-03-12. Dostupné online
 46. KERN, Miroslav – MIKUŠOVIČ, Dušan. Posledná debata: Hlavný terč bol Kiska, hlavní strelci Fico a Hrušovský. In SME. 2014-03-12. Dostupné online.
 47. BENEDIKOVIČOVÁ, Mária. Fico zvaľuje vinu na pravicu, no extrémista dobýjal bašty Smeru. In SME. 2013-11-24. Dostupné online.
 48. Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER-SD po zasadnutí pravidelného vedenia strany. In: TV Zoznam. 2021-01-19. Dostupné online.
 49. SITA – TASR. Fico: Prezidenta chcú obžalovať, akoby bol vrah. In SME. 2013-01-21. Dostupné online.
 50. týždenník Slovo[1]
 51. Trend: Ľ. Jahnátek - "Netradičné formy predaja" možno ošetriť [2]

Externé odkazy

[upraviť]
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Robert Fico
 • Spolupracuj na Wikipédii Wikipédia ponúka heslo týkajúce sa Robert Fico
 • Dôležité výroky Roberta Fica a overenie ich pravdivosti na portáli Demagóg.sk