Preskočiť na obsah

Wikicitáty:Váš prvý článok

Zo stránky Wikicitáty

Vitajte vo Wikicitátoch! Toto je návod k niektorým dôležitým veciam, ktoré by ste mali vedieť pred tvorbou vášho prvého článku v encyklopédii.

  1. Buďte odvážni.
  2. Prosím, netvorte márnivé stránky, reklamu alebo osobné slohové práce.
  3. A buďte opatrní pri: kopírovaní textu, kontroverznom materiáli, extrémne krátkom článku a článkoch s lokálnou relevanciou.

Buďte odvážni[upraviť]

  • Potrebujeme nových ľudí na písanie citátov do Wikicitátov. Netrápte sa tým, že budete robiť chyby; možno ich ľahko opraviť. Ak si nie ste istí, či to robíte správne — nebojte sa a pokračujte. Ak si iní wikipediáni myslia, že váš článok (citát) vážne porušuje naše pravidlá, musíte si byť vedomí toho, že váš článok bude upravovaný a možno aj zmazaný. Wikipediáni však radi opravujú a vylepšujú články a iba zriedka ich mažú, preto nebuďte plachí pri prispievaní do tejto voľne prístupnej encyklopédie. Tak prispievajte a pomôžte tak ostatným získať rôzne citáty.

Ale prosím, nevytvárajte ...[upraviť]

Márnivé stránky
články (citáty) o sebe. Ak ste hodný na pridanie do encyklopédie, nechajte niekoho iného pridať váš citát za vás. Vloženie vašich priateľov do encyklopédie môže vyzerať ako milé prekvapenie alebo zábavný žart, ale také články budú pravdepodobne zmazané. Pri tomto mazaní môžu utrpieť vaše pocity, čomu sa dá vyhnúť trochou uvažovania.
Reklamu
Prosíme, aby ste sa nepokúšali propagovať svoj výrobok alebo podnik. Prosíme tiež, aby ste nevkladali externé linky na svoje komerčné weby, pokým neutrálna strana neusúdi, že linka naozaj patrí do článku.
Jedinú vetu alebo len linku na webstránku
Články potrebujú mať viac obsahu a nielen odkazovať na inú webstránku.

A buďte opatrní pri…[upraviť]

  • Kopírovaní vecí. Neporušujte autorské práva. Aby ste sa uistili, že tak robíte, nikdy nekopírujte viac ako pár viet z hocijakého textu, ktorý požívate. Môžete kopírovať materiál, o ktorom ste si istý, že je verejným majetkom. Taktiež si všimnite, že väčšina internetových stránok nie je verejná taktiež ako väčšina slov pesničiek. Na väčšinu vecí napísaných po roku 1976 sa vzťahujú autorské práva, aj keď neobsahujú toto označenie, alebo symbol ©. Ak si myslíte, že používate verejný zdroj, napíšte, kde ste sa k tomu dostali, či už v článku, alebo na diskusnej stránke. Taktiež pripíšte aj dôvod prečo si myslíte, že daný článok, resp. diskusná stránka sú verejné (napr. Bolo to publikované v roku 1895…)
  • Dobrý prieskum. Aj články napísané z ničoho sú lepšie ako nič, no je ich veľmi obtiažne overiť, čo je dôležitá súčasť pre zostavenie dôveryhodného zdroja. Vždy sa čo najlepšie pokúste preskúmať dostupné zdroje a samozrejme vymenujte ich, zároveň nekopírujte veľké množstvo textu, čím sa vyhnete plagiátorstvu.

Pozri aj[upraviť]