Wikicitáty:Bežné chyby

Zo stránky Wikicitáty
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

Nováčikovia vo Wikicitátoch zistia, že je veľmi jednoduché spraviť faux pas. To je v poriadku -- to sa stane každému! Ale tu je niekoľko rád, ako sa tomu dá vyhnúť:

 • Vytváranie článkov obsahujúcich definíciu. Sme názoru, že en:Wikipédia nie je slovník. Každý citát by mal smerovať k tomu, aby obsahoval čo najviac citátov. Čisto slovníkové definície patria do nášho sesterského projektu -- Wikislovníka Wiktionary.
 • Vytváranie nadbytočných citátov. Pred vytvorením nového citátu najprv vyhľadajte, či už nejaký neexistuje. Zvážte rozšírenie obsahu existujúcich citátov predtým, než začnete citát vytvárať. Pri vyhľadávaní citátov pamätajte na to, že ich názvy sú zväčša v jednotnom čísle, napr. "Strom", nie "Stromy". Tiež skúste pohľadať na Googli vo forme "site:sk.wikiquote.org <téma>"; je totiž možné, že hľadaním vo Wikipédii nenájdete, čo hľadáte, obzvlášť, ak sa to nenachádza v názve článku, Google to môže zachytiť. Tento spôsob funguje zatiaľ najlepšie.
 • Mazanie užitočného obsahu. Niečo môže byť zle napísané či štylizované a napriek tomu môže poslúžiť. Zvážte, čo sa veta alebo odstavec snaží povedať. Vyjasnite ju namiesto toho, aby ste ju zahodili. Ak sa zdá, že je materiál zle zaradený alebo nevhodný, zvážte jeho presunutie na inú stránku alebo vytvorenie novej stránky. Ak všetko ostatné zlyhá a nemôžete odolať odstráneniu obsahu, je zvyčajne vhodné presunúť ho na diskusnú stránku článku, kde sa dostanete pomocou odkazu "diskusia" navrchu každej stránky. Ak si autor textu myslel, že má nejakú hodnotu, je zdvorilé zachovať ho pre ďalšiu diskusiu.
 • Mazanie skresleného či nadbytočného odkazu. Aj takýto obsah môže byť užitočný (pozri predchádzajúci bod). Odstráňte skresľujúce informácie (napr. prepíšte citát tak, aby bol čo najaktuálnejší) alebo zosumarizujte informácie týkajúce sa citátu a zvyšok prípadne presuňte do iného vhodného článku. Pozri en:Wikipedia:NPOV_tutorial.
 • Mazanie bez oznámenia. Nechajte poznámku v políčku zhrnutie úprav, inak druhí používatelia, ktorí sa zaujímajú o vývoj článku nemusia zmenu postrehnúť a môžu si myslieť, že máte zlý úmysel niečo zakryť.
 • Mazanie bez zváženia. Zmazanie čohokoľvek netriviálneho vyžaduje nejaké objasnenie v políčku "Zhrnutie úprav" alebo na diskusnej stránke. Ak necháte objasnenie na diskusnej stránke, do zhrnutia úprav napíšte jednoducho "pozri diskusiu".
 • Používanie stránok Wikipédie ako miesto na chat. Pozri en:ako sa vyhnúť zneužitiu diskusných stránok.
 • Rešpektovanie "autora".
  • Kritika namiesto editovania. Citáty nemajú en:jediného autora s jedinečným nadhľadom. Tým, že necháte na diskusnej stránke nápad alebo kritiku, môžete pomôcť, ale často je rýchlejšie jednoducho dať stránke to, čo si myslíte, že potrebuje.
  • Nie ste dostatočne smelý pri editovaní. Pravda, môžete veci trochu pokaziť. Ale niekto iný to po vás pravdepodobne opraví. Naozaj, choďte a zmeňte to; myslíme to vážne.
 • Zbrojenie na vojnu. Wikipédia je jedinečná komunita altruistických ľudí orientovaných na konsenzus. Inými slovami, toto nie je Usenet a svätá vojna sa tu jednoducho nevedie. Viac o spôsoboch vo Wikipédii sa dozviete vo wikietikete.
 • Prílišné používanie veľkých písmen v názvoch. Skôr je to problémom angličtiny, ale pamätajte aj na to.
 • Znechutene odídete kvôli niekoľkým zlým článkom. Wikipédia je práca, ktorá sa neustále vyvíja; prosím, tolerujte našu (dočasnú) nedokonalosť a pomôžte nám zlepšiť sa. Je tu množstvo rozumných a šikovných ľudí a každý zistí, že má čím prispieť. Ak ste stále skeptický, prečítajte si en:odpovede na bežné námietky.
 • Mazanie diskusnej stránky používateľa alebo textu z nej. Diskusné stránky sú súčasťou historického záznamu o Wikicitátoch a Vaša používateľská diskusná stránka je najlepší spôsob ako iní môžu s Vami komunikovať. Je v poriadku, keď ju vyčistíte alebo archivujete staré záznamy, ale prosíme, buďte veľmi opatrní pri odstraňovaní obsahu z nej; môže to vyzerať, že sa snažíte skryť kritiku.
 • Vyrábanie práce pre WikiJanitors. Týka sa to obzvlášť stránok v namespace Wikipédia. Mnohí používatelia s dobrým úmyslom sa pokúsia vykonať zmeny a neuvedomia si, že to spôsobí viac práce iným. Pozri en:m:instruction creep.