Preskočiť na obsah

Pomoc:Ako upravovať stránku

Zo stránky Wikicitáty

Špecifický úvod

[upraviť]

Wikicitáty sú WikiWiki, čo znamená že každý môže ľahko upravovať každý článok a uverejniť zmeny ihneď. Základná syntax je popísaná v príručke wiki formátovania.

Aké sú štylistické pravidlá článkov?

[upraviť]

Konvencie štýlu sú popísané v Návode, ktorý je veľmi dôležité prečítať si a dodržiavať, aby sme zachovali jednotný vzhľad článkov. Vždy čerstvo aktualizovaný používaný štýl, ale bez tak podrobného vysvetľovania, je možný vidieť v Štylistickej príručke.

Ako upravovať stránku?

[upraviť]

Je veľmi ľahké upravovať Wiki stránku. Jednoducho klikni na odkaz upraviť na vrchnej časti stránky na zmenu stránky, alebo klikni na odkaz "Diskusia" a následne na odkaz "úprava" na zápis do zodpovedajúcej stránky komentárov. Toto otvorí stránku s editovateľným textboxom obsahujúcim editovateľný text danej Wiki stránky.

Na záver napíš krátke zhrnutie úprav do malého textového poľa Zhrnutie úprav a keď skončíš stlač Uložiť stránku. Pred samotným uložením zmien je dobré si najprv skontrolovať výsledok pomocou Zobraziť náhľad a až potom Uložiť.

Drobná úprava

[upraviť]

Ak upravujete stránku ako prihlásený užívateľ, máte možnosť označiť úpravu ako drobnú úpravu. Je otázkou osobných preferencií kedy tento spôsob použiť. Základné pravidlo je, že úprava stránky, kde opravujete preklepy, formátovanie a menšie reorganizovanie textu, má byť označená ako "drobná úprava". Veľká úprava je vlastne to, čo robí záznam hodnotnejším a pre niekoho kto chce sledovať články podrobne, takže vlastne každá "reálna" zmena, týkajúca sa hoc jedného slova je veľká úprava. Táto vlastnosť je dôležitá, lebo užívateľ sa môže rozhodnúť skryť drobné úpravy vo svojom pohľade Posledných úprav, na udržanie množstva zmien na zvládnuteľnej úrovni.

Dôvod pre nemožnosť drobnej úpravy pre neprihláseného užívateľa je, že vandalizmus nemôže byť označený ako drobná úprava, v tom prípade by ostal nespozorovaný dlhšie. Toto obmedzenie je tiež dôvod na prihlásenie sa.

Označenie reálnej zmeny ako drobná úprava je považované za zlé správanie a o to horšie ak zahŕňa mazanie nejakého textu. Ak omylom označíte úpravu ako malá, urobte ďalšiu úpravu a označte ju ako veľká a napíšte do Zhrnutia Úprav text: "predchádzajúca úprava bola veľká". Na správne uloženie stránky musí byť spravená minimálne triviálna úprava, jednoduché otvorenie edit box-u a uloženie (bez žiadnych zmien) nepomôže. Taktiež nepomôže pridanie bieleho znaku na koniec riadku alebo nový riadok na konci stránky, v týchto prípadoch je úprava zrušená a text Zhrnutia Úprav zabudnutý. No môžete napríklad pridať extra medzeru medzi dve slová, zalomenie riadku, tieto zmeny sú zachované vo wikitexte a zaznamenané ako úprava, hoci samotné nemenia výsledný vzhľad stránky.

Wiki značky

[upraviť]

Prehľad formátovania pomocou wiki značiek je na stránke Formátovanie textu.

Ak chcete vyskúšať editovacie značky bez rizika poškodenia stránky, môžete použiť Pieskovisko.