Pomoc:Ako vytvoriť nový článok

Zo stránky Wikicitáty
Wikicitáty: Každý môže byť autorom článku!

Napíšte názov

Článok je stránka Wikicitátov, ktorá obsahuje text témy alebo autora citátov. Za článok sa nepovažujú pomocné texty a vysvetlivky, ako Wikicitáty fungujú.

Ak chcete spolupracovať na tvorbe Wikicitátov, môžete buď napísať nový článok alebo editovať článok, ktorý už existuje. Táto stránka sa venuje tomu, ako zakladať nové články. Ak hľadáte všeobecnú radu na to, ako editovať existujúce stránky, môžete sa pozrieť na: Pomoc:Prehľad editácie stránok

Založenie nového článku[upraviť]

Článok vo Wikicitátoch môžete jednoducho vytvoriť dvomi spôsobmi:

  1. Kliknutím na červený odkaz, alebo
  2. Po zadaní názvu článku do rámčeku hľadaj vľavo a stlačení tlačidla choď sa (ak daný článok ešte neexistuje) zobrazí stránka s červeným odkazom vytvoriť novú stránku.

» Po kliknutí na červeno sfarbený odkaz sa objaví dovtedy prázdna stránka s editačným oknom, do ktorého môžete vpísať (alebo vložiť vopred pripravený) text s témou.

Potom vľavo pod editačným oknom kliknite na Uložiť stránku, okno sa uzatvorí a článok je uložený do Wikipédie. Ešte pred uložením sa ale presvedčte, ako bude článok vyzerať a či ste v ňom nenechali nejaké chyby, pomocou tlačidla Zobraziť náhľad.


» Tip pre pokročilých: V adresnom riadku prehliadača napíšte http://sk.wikiquote.org/wiki/Téma, kde Téma je názov článku, ktorý chcete založiť. Objaví sa prázdna stránka dovtedy neexistujúceho článku. Kliknite na upraviť a môžete hneď písať.

» Než článok založíte, zamyslite sa, či téma článku je všeobecne významná, najmä ak chcete písať sami o sebe alebo propagovať akúkoľvek tému, inak hrozí, že článok bude navrhnutý na zmazanie alebo hneď zmazaný.

Pomenovanie článku[upraviť]

Ak sa dá, na vytvorenie nového slova používame slovesné podstatné meno (nie hasiť ale hasenie; variť > varenie).

Druhým pravidlom je uprednostnenie jednotného čísla. Používajte jednotné číslo, okrem prípadov, kedy v bežnom použití výrazne prevažuje množné číslo.

Odporúčanie pre písanie článkov[upraviť]

Najdôležitejšie odoporúčanie znie: Buďte smelí pri úprave stránok!. Nebojte sa, že niečo pokazíte, že nepíšete pravopisne správne, nepoznáte technické príkazy wiki a podobne. Wikicitáty sa spoliehajú na spoluprácu mnohých ľudí, a ak urobíte nejaké chyby, niekto iný ich najskôr opraví. Je lepšie napísať článok s chybami než vôbec nenapísať článok. Je to veľká prednosť wiki, chyby môže opravovať každý. Naopak ak uvidíte chybu, nebojte sa, že „zasahujete“ do niečej práce. Nesťažujte si v diskusii, kliknite na odkaz uprav a chybu rovno opravte.


Ako upravovať stránku?[upraviť]

Viac v hesle Ako upravovať stránku

Prehľad formátovania pomocou značkovacieho jazyka Wikicitátov je na stránke Formátovanie textu.


Aké sú štylistické pravidlá článkov?[upraviť]

Konvencie štýlu sú popísané v Návode, ktorý je veľmi dôležité prečítať si a dodržiavať, aby sme zachovali jednotný vzhľad článkov.


Pozri aj[upraviť]

Zoznam pravidiel a odporúčaní