Preskočiť na obsah

Giovanni Melchior Bosco

Zo stránky Wikicitáty
Giovanni Melchior Bosco
Giovanni Melchior Bosco
taliansky kňaz
Narodenie 16. august 1815
Becchi, Taliansko

Úmrtie 31. január 1888
Turín, Taliansko

Svätý Giovanni Melchior Bosco alebo Ján Bosco (* 1815 – † 1888) bol taliansky rímskokatolícky kňaz, vychovávateľ, svätec a zakladateľ rehole saleziánov.

Potvrdené výroky[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, čas a miesto, kde to autor povedal:

Prisudzované výroky[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:

Vo výrokoch[upraviť]

  • Don Bosco mal víziu a túto víziu vedel aj presadiť. Svojou aktívnou a nezištnou činnosťou v službe druhým, zvlášť chudobným a opusteným mladým spomedzi ktorých viacerí boli sociálne, spoločensky, duchovne a kultúrne znevýhodnení, ba doslova boli utláčaní a nachádzali sa na okraji spoločnosti, sa nielenže postavil na ich obranu a riešil ich chudobu a sociálne vylúčenie, ale stal sa aj charakterotvorným činiteľom pri ich výchove, čím im pomohol so cializovať sa, osvojovať si určité hodnoty. Mladým ľuďom, ktorí mali vôľu chuť, don Bosco pomáhal zmeniť život, čím dával ich bytiu zmysel, nádej a východisko a významne prispel k zlepšeniu dôstojnosti a kvality ich života.
Zlatko Kubanovič, historik, publicista, salezián. [3]
  • Aj keď nemal žiadnu politickú a cirkevnú funkciu, pretože sa úmyselne držal v úzadí, a nebol ani osobne zabezpečený, pretože financiami vôbec neoplýval ani po nich netúžil, v prostredí a v očiach vtedajšej katolíckej verejnosti, v cirkevných kruhoch, ba aj v očiach významných osobností a autorít európskeho kultúrneho a politického života získal si rešpekt, kredit a priazeň pre svoju neuveriteľnú edukatívnu zručnosť, progresívnosť a sociálnu citlivosť. Stal sa jednou zo známych, uznávaných a rešpektovaných osobností a výrazných charizmatických a smerodajných autorít svojej doby. Stretnutie s ním bolo vnútorným zdrojom bohatstva a rastu.
Zlatko Kubanovič, historik, publicista, salezián. [4]
  • Jeho spiritualita, výchovný program a sociálne cítenie, v centre ktorého bola samotná osoba, je dodnes zdrojom duchovnej, pedagogickej a ľudskej inšpirácie. Len málo ľudí dosiahlo taký vplyv a zanechalo po sebe toľko hodnotného a nadčasového ako on. Právom mu preto patrí nezmazateľné miesto v dejinách Cirkvi, ale aj v dejinách pedagogiky.
Zlatko Kubanovič, historik, publicista, salezián. [5]

Referencie[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam literatúry, v ktorej sa daný citát tiež vyskytol:

  1. ČERVEŇ, J.: 7777 MYŠLIENOK (psychológov, svätcov, osobností malých i veľkých) PRE NÁROČNÝCH 2. 1998 (samizdat). s. 18.
  2. Pre Teba, Bratislava: Lúč 2008, 26. týždeň.
  3. KUBANOVIČ, Zlatko: Historický náhľad do dejín slovenských saleziánov (Od dona Bosca do roku 1924). Bratislava : Don Bosco, 2019. ISBN 978-80-8074-436-6 S. 13.
  4. KUBANOVIČ, Zlatko: Historický náhľad do dejín slovenských saleziánov (Od dona Bosca do roku 1924). Bratislava : Don Bosco, 2019. ISBN 978-80-8074-436-6 S. 14.
  5. KUBANOVIČ, Zlatko: Historický náhľad do dejín slovenských saleziánov (Od dona Bosca do roku 1924). Bratislava : Don Bosco, 2019. ISBN 978-80-8074-436-6 S. 15.

Iné projekty[upraviť]

  • Spolupracuj na Wikipédii Wikipédia ponúka heslo týkajúce sa Giovanni Melchior Bosco
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Giovanni Melchior Bosco