Preskočiť na obsah

Charles Robert Darwin

Zo stránky Wikicitáty
Charles Robert Darwin
Charles Robert Darwin
prírodný historik
Narodenie 12. február 1809
Shrewsbury, Spojené kráľovstvo

Úmrtie 19. apríl 1882
Kent, Spojené kráľovstvo

Charles Robert Darwin (* 1809 – † 1882) bol britský prírodný historik, pôvodca teórie evolúcie prirodzeným výberom.

Potvrdené výroky

[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, čas a miesto, kde to autor povedal:

 • V prežívaní najvhodnejších jedincov a odrôd v neustále sa opakujúcom boji o život vidíme silnú a stále pôsobiacu formu prírodného výberu. Boj o život nevyhnutne vyplýva z nadmerného rozmnožovania, ktoré prebieha geometrickým radom a je spoločné všetkým organizmom.
O vzniku druhov (24. November 1859)
 • Prirodzený výber pôsobí len vďaka využitiu nepatrných, po sebe nasledujúcich variácií. Nikdy nemôže spraviť veľký a náhly skok, ale musí postupovať krátkymi a istými, zato pomalými krokmi.
en: Natural selection acts only by taking advantage of slight, sucessive variations. She can never take a great and sudden leap, but must advance by short and sure, though slow steps.
"On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life," 1859, s. 157-162.
 • Metaforicky môžeme povedať že prirodzený výber každý deň a hodinu po celom svete preskúmava všetky variácie, aj tie najnepatrnejšie, pričom zavrhuje tie čo sú zlé, a zachováva a pridáva tie, čo sú dobré. Robí to úplne potichu a nenápadne, kedykoľvek a kdekoľvek sa naskytne príležitosť, a tak, aby sa zlepšili všetky organické podmienky pre život.
en: It may metaphorically be said that natural selection is daily and hourly scrutinizing, throughout the world, every variation, even the slightest; rejecting that which is bad, preserving and adding up all that is good, silently and insensibly working, whenever and wherever opportunity offers, at the improvement of each organic conditions of life.[1]
 • Ak by mohla byť preukázaná existencia nejakého zložitého orgánu ktorý nemohol byť formovaný množstvom po sebe nasledujúcich nepatrných modifikácií, moja teória by sa úplne zrútila.
en: If it could be demonstrated that any complex organ existed which could not possibly have been formed by numerous, successive slight modifications, my theory would absolutely break down.
"On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life," 1859, s. 158-9.
 • Naše sklony bozkávať sa a takmer hrýzť, čo nás sexuálne vzrušuje, je pravdepodobne ... dôsledok toho, že naši vzdialení predchodcovia boli ako psy a suky. (Citovaný v "Evolúcia, neobyčajná história jednej vedeckej teórie" od E.J. Larsona s. 65, preložil Vladimír Kováč)
 • Vždy mám pocit, ako keby moje knihy boli spolovice výtvorom Lyellovej mysle, pretože vždy som sa domnieval, že ten veľký prínos Princípov spočíva v tom, že mení celý tón myslenia, takže, keď človek vidí nejakú vec, ktorú Lyell nikdy nevidel, vidí ju čiastočne jeho očami. (29. Septembra 1844, List Leonardovi Hornerovi)
 • Nezrozumiteľnosť jazyka Ohňozemcov ich kladie na roveň s opicami. (1838)
 • Nikdy som nevidel do očí bijúcejšiu zhodu okolností. Ani keby Wallace mal k dipozícii rukopis môjho konceptu, ktorý som napísal v r.1842, nebohol by vypracovať lepší abstrakt! ...Takže všetka moja originalita, nech už sa rovná čomukoľvek, bude na prach. (18.jún 1858, List Charlesovi Lyellovi)

Prisudzované výroky

[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:

Referencie

[upraviť]

Táto sekcia obsahuje zoznam literatúry, v ktorej sa daný citát tiež vyskytol:

 1. Charles Darwin: On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life, John Murray, 1859, s.88

Iné projekty

[upraviť]
 • Spolupracuj na Wikipédii Wikipédia ponúka heslo týkajúce sa Charles Robert Darwin
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Charles Robert Darwin