Andrej Kiska
4. prezident Slovenskej republiky | |
---|---|
Narodenie | 2. február 1963 Poprad, ČSSR |
Ing. Andrej Kiska (* 2. február 1963, Poprad) je bývalý prezident Slovenskej republiky, podnikateľ a filantrop (spoluzakladateľ nadácie Dobrý anjel). Do úradu prezidenta SR nastúpil 15. júna 2014.
Potvrdené výroky
[upraviť]Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, čas a miesto, kde to autor povedal:
Pracovný pobyt v Spojených štátoch (1990 – 1991)
[upraviť]- Slovensko po revolúcii sa mi zdalo pochmúrne. V Amerike som začal robiť na stavbách domov pri Filadelfii. Potom ma prijal jeden ruský Žid. Bola to benzínka, [...] robil [som] pri pokladnici, neskôr sendviče, večer som umýval. Denne od deviatej ráno do jedenástej večer, v sobotu a nedeľu od šiestej ráno do jedenástej večer. Trvalo to sedem mesiacov...
- z rozhovoru pre týždenník Trend (8. február 2005)[1]
- Na záver môjho pracovného pobytu som investoval do jednej spoločnosti v Amerike. Firma však do šiestich týždňov zbankrotovala, takže som o všetko prišiel. Byť rok a pol odrezaný od rodiny za štyri doláre na hodinu a potom o všetko prísť, to bola poriadne tvrdá škola. Niečo som si však z Ameriky predsa len priniesol – nesmiernu chuť podnikať.
- z rozhovoru pre internetový časopis Next Future[2]
Podnikateľská kariéra (1991 – 2006)
[upraviť]- Keď som sa pred Vianocami 1991 vrátil z Ameriky, bolo mi jasné, že do zamestnania nepôjdem. Chcel som podnikať, tú chuť mi Spojené štáty dali. Bratranec mal malú prevádzkareň a chcel, aby sme robili spolu. Brat sa okamžite pridal. Založili sme firmu Triangle Group International. Neskôr sa ma často pýtali, či názov súvisel s tým, že sme boli traja. No je za ním úplne iný príbeh. Kamarát v Severnej Karolíne mal firmu s týmto menom. Totiž veľa firiem v Severnej Karolíne malo v názve Triangle vďaka tomu, že podnikali v trojuholníku troch veľkých miest. My sme chceli na Slovensku vyzerať dôveryhodne. Písali sme si, že sme pobočka americkej spoločnosti. A kamarát v Karolíne si uvádzal pobočku na Slovensku.
- O založení TGI - Triangle Group International, s.r.o. (z rozhovoru pre týždenník Trend, 8. február 2005)[1]
- V deväťdesiatom piatom roku banky neboli veľmi ochotné poskytovať úvery ľuďom s nižším príjmom. Chceli ich dávať jedine bohatým, ktorí ich nepotrebovali. Úroky boli vyše 20% a bežný človek si ich nemohol dovoliť. Ľudia samozrejme chceli mať nový televízor alebo práčku. Tak sme si povedali, že výrobky nakúpime priamo od výrobcu, obídeme veľkoobchod aj maloobchod a dovezieme to zákazníkovi priamo domov, pričom mu umožníme platiť po splátkach bez navýšenia.
- o založení TatraCredit, s.r.o., ktorá ponúkala službu splátkového predaja Triangel (z rozhovoru pre internetový časopis Next Future)[2]
Pôsobenie v nadácii Dobrý Anjel (2006 – 2013)
[upraviť]- Počas podnikania som si uvedomil, že je mojou morálnou povinnosťou pomáhať a vrátiť životu to, čo som od neho dostal. Chcel som pomáhať ľuďom a spoločnosti, ktorej som vďačil za úspechy. [...] Na rozbeh systému a financovanie jeho prevádzky v prvých rokoch venujem 30 miliónov korún zo svojich súkromných peňazí, ktoré som získal odpredajom našich spoločností Triangel a Quatro.
- o založení nadácie Dobrý Anjel, n. o.[3]
Cesta manažéra z pekla alebo Ako robiť charitu úspešne a so srdcom (2011)
[upraviť]KISKA, Andrej. Cesta manažéra z pekla alebo Ako robiť charitu úspešne a so srdcom. Poprad : Andrej Kiska, 2011. 51 s. ISBN 978-80-970642-9-7. Dostupné v PDF.
- Často odsudzujeme ľudí bez toho, aby sme porozumeli tomu, že by sme vlastne mali odsudzovať prostredie, v ktorom vyrástli.
- s. 7.
- Dokonca som sa na konci štúdia skúšal dostať do komunistickej strany. Skutočne som si myslel, že keď chcem zmeniť spoločnosť, tak tam musím byť. Možno bol pre mňa príkladom môj otec, ktorý mi bol v živote veľkým vzorom, a bol aj komunistom. Zdesenie straníckych funkcionárov na vysokej škole, keď videli moju žiadosť o vstup do strany, bolo veľké. Zamietli ma jasne a rázne. Ako človeka, ktorý „síce patrí k vedúcim osobnostiam v kolektíve, ale určite nevedie kolektív k rozvoju socialistickej vlasti“.
- s. 7-8.
- A tak som sa rozhodol zobrať osud do svojich rúk a zavelil: „Rodina, my pôjdeme žiť do USA!“ Keďže žiadna z tých desiatok firiem v USA, ktoré som listom oslovil, neocenila skúsenosti mladého socialistického inžiniera, využil som ponuku priateľa, ktorý tam žil, [...] Dostal som víza, rozlúčil sa so svojou tehotnou manželkou a synom a s víziou skorého stretnutia sa za veľkou mlákou som nasadol na lietadlo do New Yorku. Bol august roku 1990 a ja som netušil, že som práve siahol na kľučku dverí s nápisom PEKLO.
- s. 8-9.
- Až o mnoho rokov neskôr som prišiel na to, že peklo vyzerá celkom inak a že práve v ťažkom období života sa človek často najviac naučí a najviac zocelí. Získa vnútornú silu. Nie vtedy, keď sa všetko darí, ale práve keď sa všetko rúca a nič sa nedarí. Problém však je, že v danom období tomu človek nerozumie.
- s. 9.
- Čo som sa za tých 18 mesiacov od Američanov naučil, bola ich nesmierna chuť byť sám sebe šéfom. Nebáť sa odísť z práce a vyskúšať podnikať. Ich túžba po samostatnosti a optimistický pohľad na život ma nadchli. Dvadsaťroční chalani, ktorí vedeli len manuálne pracovať, chodili od domu k domu a ponúkali svoje služby. Manažéri, ktorí zanechali svoje teplé vyhriate stoličky, sa vrhli do chladných, rozbúrených vôd podnikania. A tak som si aj ja povedal, že sa do toho podnikania pustím.
- s. 9.
Voľba prezidenta SR 2014
[upraviť]Ohlásenie kandidatúry (október 2012)
[upraviť]- SME: Naozaj si myslíte, že máte šancu poraziť Roberta Fica?
- Andrej Kiska: Som presvedčený, že táto možnosť existuje. Je stále viac a viac ľudí, ktorí by Roberta Fica na tomto poste neradi videli.“
- SME: Ak by ste dnes mali napísať prezidentský prejav, čo by v ňom bolo?
- Andrej Kiska: Snažil by som sa apelovať na politikov, aby boli čestní a angažovaní ľudia. Aby veci robili v prvom rade v prospech ľudí, ktorí ich volili.
- SME: Vymenovali by ste Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora?
- Andrej Kiska: Áno.
- z rozhovoru pre denník SME pri príležitosti ohlásenia kandidatúry (24. október 2012)[4]
Predvolebná kampaň
[upraviť]- Kandidujem ako nezávislý a nestranícky kandidát a svoju kandidatúru opieram výlučne o podporu od občanov. Preto chcem zbierať podpisy po celom Slovensku za pomoci ľudí, ktorí sú presvedčení, tak ako ja, že Slovensko potrebuje zmenu. [...] Ak pôjde o štandardnú politickú stranu za dôveru sa poďakujem a prijmem ju, ale zároveň jedným dychom dodávam, že vždy sa budem riadiť svojim vlastným vedomím a svedomím.
- na tlačovej besede k oficiálnemu začiatku zberu podpisov ku kandidatúre (4. jún 2013)[5]
- Do rímskeho senátu nemohol byť zvolený nik, kto nemal už nadobudnutý určitý majetok, aby sa vylúčil motív, že sa chce takto len obohatiť. Ja som presvedčený, že do politiky by mali vstupovať ľudia, ktorí niečo dokázali, nejdú tam kvôli peniazom a nedokážete ich podplatiť. Ja dnes chodím na lepšom aute ako prezident. Plat bez problémov venujem charite, a to je moja obrovská výhoda. Lebo viete, že takýto človek je motivovaný tým, že chce pomôcť ľuďom a výdobytky, ktoré by z toho mohol mať, vôbec nie sú dôvodom, prečo to chce robiť.
- z rozhovoru pre Žilinský večerník (20. január 2014)[6]
- Dal som verejný prísľub, že svoju kampaň si budem financovať výhradne zo svojich peňazí a od žiadnej politickej strany alebo sponzora neprijmem ani cent.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Problémom našej spoločnosti je to, že sa tradiční politici obklopili vysokými múrmi a nechcú počuť o reálnych problémoch, ktorým ľudia na Slovensku čelia. Od nezamestnanosti cez korupciu až po rómsku problematiku. To všetko otvára cestu k vyhrocovaniu názorov a treba si uvedomiť, že Kotlebu nevolili iba extrémisti, ale aj ľudia, ktorí sú frustrovaní z toho, že spoločnosť ide zlým smerom a nikto tieto problémy nerieši.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Som presvedčený, že v druhom kole sa musia všetci protikandidáti Roberta Fica spojiť, aby sme ho spoločne porazili.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Prezidentský plat nepotrebujem a prisľúbil som, že ho budem každý mesiac venovať osobám a rodinám, ktoré statočne bojujú s nepriaznivým osudom, menovite a konkrétne a pod dohľadom verejnosti.
- z ankety denníka Pravda (20. marec 2014)[8]
Inaugurácia
[upraviť]Pre plný text inauguračného prejavu pozri: Inauguračný prejav prezidenta Slovenskej republiky Andrej Kisku, 14. júna 2014
- V bežnom živote majú mnohí ľudia na Slovensku pričasto pocit, že je hrdinstvom čosi, čo by malo byť úplne normálne – napríklad nedať úplatok, napríklad vzoprieť sa nespravodlivosti alebo nezákonnosti, napríklad zastať sa slabších, pomáhať iným, byť ohľaduplný k svojmu okoliu, alebo sa angažovať pre svoju obec a pre svoje mesto. A v mnohých prípadoch je skutočným hrdinstvom žiť slušne, aspoň nejako prežiť.[9][10]
- Všetkých ľudí, ktorí rozmýšľajú, že vstúpia do verejného života a že sami sa pokúsia prispieť aj k väčším zmenám chcem povzbudiť. Chcem im odkázať, nech sa nenechajú znechutiť, nech bojujú a raz sa môžu stať aj prezidentmi. Verte.[9][10]
- ...stoja pred nami mnohé výzvy, ale máme všetky predpoklady na to, aby sme ich s hrdosťou zvládli. Slovensko je malá krajina. Ale je to krásna krajina s pracovitými, schopnými a talentovanými ľuďmi. A preto sa výziev nemusíme báť. Naopak. Môžu nám pomôcť ísť dopredu. Môžu nám pomôcť, aby sa z nášho Slovenska stala krajina akú si všetci želáme; krajina, kde má právo na slušný život každý občan; kde korupciu odsudzujú ľudia rovnako ako krádež; z ktorej mladí ľudia nebudú chcieť odísť, ale naopak, ktorá bude priťahovať vzdelaných a talentovaných ľudí; krajina, ktorá je ekonomicky úspešná a sociálne spravodlivá; krajina, kde slušnosť a morálka nie je len slovo, ale skutočnou hodnotou spoločnosti. Takému Slovensku chcem pomáhať.[9][10]
Funkčné obdobie 2014 – 2019
[upraviť]- Do funkcie sudkyne Ústavného súdu Slovenskej republiky vymenujem kandidátku zvolenú Národnou radou Slovenskej republiky, pani Janu Baricovú. [...] U piatich ďalších kandidátov som dospel k záveru, že ich odborná spôsobilosť nie je dostačujúca na zastávanie postu sudcu Ústavného súdu. Nezistil som u nich trvalý záujem o ústavné súdnictvo, ústavné právo; nie sú mi známe výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny. [...] Čo predchádzalo môjmu prvému rozhodnutiu o kandidátoch na sudcu Ústavného súdu? Bol to predovšetkým osobný pohovor, na ktorý som pozval všetkých kandidátov a na ktorom som sa zúčastnil. [...] Potom som posúdil informácie, ktoré som dostal o kandidátoch z Národnej rady Slovenskej republiky, ako aj odporúčania expertov na ústavné právo so skúsenosťou s Ústavným súdom, jeho prácou a rozhodovaním.
- tlačová konferencia k vymenovaniu novej ústavnej sudkyne a zamietnutiu ostatných kandidátov predložených Národnou radou SR (Grasalkovičov palác, 2. júl 2014)[11]
- ...prijal [som] predsedníčku Ústavného súdu a tlmočil som jej, že ako prezident nemám žiadne námietky zaujatosti voči sudcom Ústavného súdu v konaniach a sťažnostiach Jozefa Čentéša.
- vyjadrenie po audiencii predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej (Grasalkovičov palác, 3. júl 2014)[12]
- Som presvedčený, že potrebujeme politickú aj spoločenskú dohodu o tom, ako armáda dokáže v budúcnosti zaistiť bezpečnosť obyvateľov, aj ako sa poctivo vyrovnáme s našimi záväzkami. Obrana a bezpečnosť sú základnou úlohou štátu. Pravdaže, musíme byť realisti pri pohľade na naše finančné možnosti. O to dôležitejšia je napríklad aj spolupráca so susedmi a hľadanie možností, ako zdieľať náklady na obranu.
- vyjadrenie k prvému informačnému stretnutiu s ministrom obrany SR a s velením Ozbrojených síl SR (7. júl 2014)[13]
- Myslím si, že blízke krajiny by nemali byť len dobre prepojené cestami, železnicami, investíciami, ale aj vzájomnou inšpiráciou a vzájomným poznaním. Niekedy to trvá dlhšie, ako by sme si želali, ale postaviť diaľnicu je jednoduchšie ako prekonávať stereotypy a predsudky. Slovensko urobilo za posledné dve desaťročia veľký pokrok, a ja by som si želal, aby takéto Slovensko objavilo a spoznalo čo najviac rakúskych občanov.
- vyjadrenie k zahraničnej návšteve Viedne 17. júla 2014[14]
- ...v prípade, že krajina, nech je akokoľvek veľká a silná, hrubo poruší medzinárodné právo alebo poruší ľudské práva, demokratická časť sveta musí prijať účinné opatrenia. [...] Naša krajina už dvakrát v histórii pocítila, čo znamená nechať malú krajinu za korisť veľkému, oveľa silnejšiemu susedovi. V roku 1938 sa rozhodli veľmoci darovať Československo nacistickému Nemecku a dodali mu energiu k ďalšej expanzii, v roku 1968 sa nás nik nezastal proti komunistickému Sovietskemu zväzu. Naša krajina by mala byť preto medzi prvými, ktorá vždy bude apelovať na demokratické štáty a vyzývať k spoločnému postupu. Ak nestačia slová, treba dať takýmto výzvam väčšiu váhu, v prípade nutnosti napríklad formou ekonomickým sankcií voči štátom, ktoré chcú expandovať, diktovať alebo zastrašovať. Aktuálne sankcie boli prijaté so súhlasom a dohodou všetkých vlád štátov EÚ. Inú možnosť už nevideli ani európskej štáty s najväčšou politickou a ekonomickou autoritou...
- príspevok k prebiehajúcej diskusii slovenskej verejnosti o sankciách Európskej únie voči Rusku v súvislosti s vojenskou krízou na Ukrajine (15. august 2014)[15]
- Tu nie je žiadna pravda niekde uprostred. Naopak, dnes už niet pochybností, že na východe Ukrajiny bojujú ruskí vojaci.
- vyjadrenia k vojenskej kríze na Ukrajine (summit NATO v Cardiffe, 4. september 2014)[16]
- Mám v úcte angažovaných ľudí, ktorým nie je ľahostajné akým smerom ide a vyvíja sa Slovensko. Povzbudzujem osobne ľudí k aktivitám, a budem to stále robiť. Mám veľký rešpekt k ľuďom, ktorí vyzbierali Ústavou predpísaný počet podpisov na konanie referenda. Či s nimi súhlasíme alebo nie, (...) títo ľudia prejavili osobnú zaangažovanosť, odviedli kus práce za značného osobného nasadenia. Preto som presvedčený, že aj oni – a prirodzene, všetci, ktorí podpísali petíciu – by si mali želať rovnako ako prezident republiky, aby referendum, ktoré požadujú nemohlo byť ústavne spochybnené. Aby energia aj finančné prostriedky vynaložené na zákonné referendum nevyšli nazmar. A pretože existujú oprávnené pochybnosti, či sa otázky v petícii, ktorú som prevzal, netýkajú základných práv, pokladám za svoju povinnosť – a podľa toho som aj dnes konal – požiadať Ústavný súd, aby posúdil a rozhodol, či otázky v petícii sú alebo nie sú v súlade s Ústavou, či sa týkajú alebo netýkajú základných práv, a či referendum o týchto otázkach možno alebo nemožno vyhlásiť.
- vyjadrenie k referendu o ochrane rodiny, ktoré iniciovala petícia Aliancie za rodinu petíciou odovzdanou Kancelárii prezidenta SR 27. augusta 2014 (tlačová konferencia v Grasalkovičovom paláci, 3. september 2014)[17]
Politické postoje
[upraviť]Zahraničná politika
[upraviť]- Domnievam sa, že vznik samostatného Kosova je krok podporujúci stabilitu v tejto časti regiónu.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Som presvedčený, že našim strategickým partnerom sú skutočne Spojené štáty a vyplýva to aj z našich medzinárodných záväzkov.
- odpoveď na otázku: „Kto by mal byť náš strategický partner mimo Únie?“ (z online rozhovoru na portáli denníka SME, 4. február 2014)[7]
- Nemal som modrú knižku, bol som na vojne. Armádu vnímam ako nielen súčasť našej spoločnosti, ktorá nás má brániť, ale aj ako súčasť imidžu, ktorý ako krajina vysielame našou spoluzodpovednosťou za situáciu vo svete.
- odpoveď na otázku aký je jeho vzťah k armáde (počas prvého informačného stretnutia s ministrom obrany SR a s velením Ozbrojených síl SR, 7. júl 2014)[18]
Vymožiteľnosť práva a klientelizmus
[upraviť]- Vidím, že prepojenie biznisu s politikou je podstatne hlbšie, ako si ľudia uvedomujú. Zásadné rozhodnutia, ktoré politici prijímajú a navonok obhajujú záujmom krajiny, sú často motivované záujmom ľudí, ktorí stoja v pozadí za nimi. To je situácia, ktorú jasne opísali v Česku, kde prepojenie bolo krikľavejšie. Žiaľ, aj tu na Slovensku, čím hlbšie do toho vchádzam, tým viac si to uvedomujem. Je to jeden z nosných problémov dnešnej špičkovej politiky.
- z rozhovoru v týždenníku Trend (29. máj 2014)[19]
Ekonomika
[upraviť]- Podľa prieskumov takmer dve tretiny mladých ľudí keby mali možnosť, zo Slovenska odídu. [...] Niežeby by som nechcel, aby mladí ľudia vonku získavali prax a znalosti. Keď sa však s nimi rozprávate, povedia: a kde tu máme nájsť dobrú prácu, kde sú tu tie špičkové spoločnosti, kde je ďalší ESET, kde je ďalšie Asseco? Nie sú tu a oni za dobrými firmami utekajú. Z pohľadu konkurencieschopnosti sme sa stali neatraktívnymi pre zahraničných investorov a pokiaľ nemajú vzťah k automobilovému priemyslu, tak si radšej otvoria pobočku v Česku alebo v Poľsku.
- z rozhovoru pre denník SME (11. marec 2014)[20]
- Bankový sektor bol jedným zo zdrojov finančnej krízy, preto opatrenia vo vzťahu k bankám v jednotlivých krajinách Európskej únie boli nevyhnutné.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
Udeľovanie amnestie a milosti
[upraviť]Poznámka: Amnestia je udeľovaná všeobecne pre istú skupinu, milosť individuálne a na požiadanie napr. rodinných príslušníkov.
- Amnestiu by som určite neudeľoval.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Pravda: Využívali by ste štatút milosti?
- Andrej Kiska: Vo výnimočných prípadoch a po odporúčaní nezávislých ľudskoprávnych organizácií.
- z ankety denníka Pravda (20. marec 2014)[8]
Registrované partnerstvá
[upraviť]- Základom rodiny je vzťah muža a ženy. Som zásadne proti adopcii detí homosexuálnymi pármi. Naproti tomu existujú situácie, keď sa nemôžu dostať k zdravotnej dokumentácii partnera. Tam som určite za registrované partnerstvá, ale základom rodiny je vzťah muža a ženy.
- z rozhovoru pre Žilinský večerník (20. január 2014)[6]
Drogová politika
[upraviť]- Počas môjho pobytu v Spojených štátoch som videl, ako sa mladí ľudia pod vplyvom marihuany dostali do veľkých problémov, a preto si nemyslím, že by sme mali marihuanu úplne dekriminalizovať. Myslím si, že je nevyhnutné zmeniť Trestný zákon, aby prvé používanie marihuany bolo považované za priestupok. A až pri opätovnom použití sa považovalo za trestný čin a aby sa tvrdo postupovalo proti priekupníkom s drogami.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
Zbraňová politika
[upraviť]- Som za veľmi prísnu legislatívu na súkromné držanie legálnych zbraní.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
O politikoch
[upraviť]O Robertovi Ficovi
[upraviť]- Vy tu ničíte to, čo nám tu tvorí základ ekonomiky, živnostníkov, malých a stredných zamestnávateľov. Ja viem, že tým privilegovaným dáte 30 – 45 tisíc eur na jedno pracovné miesto.
- v predvolebnej diskusii Aréna Daga Daniša (24. marec 2014)[21]
- Počas pôsobenia týchto pánov [Roberta Fica a Jána Počiatka] v politike sa podľa mňa objavilo dostatok káuz potvrdzujúcich spojenie politikov s finančnými skupinami.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
O podnikaní
[upraviť]- Každý biznis, každý podnikateľský nápad je služba niekomu. Pamätaj, že čím si úspešnejším podnikateľom, tým viacej by si mal slúžiť a dávať. [...] Prvoradá je [...] služba a spokojnosť zákazníkov, až potom prichádza protihodnota vo forme zisku.
- z Desatora podnikateľa [22]
Súkromný život
[upraviť]- Vyrastal som v kresťanskej rodine. Bol som pokrstený, a tým, že moji rodičia boli učitelia, a nechceli prísť o prácu, tak sme od 68. roku, alebo 67. roku, nemohli chodiť do kostola. Ja som do kostola chodil. Napriek tomu ja som tam chodil s babkou, ktorá bola veľmi silne veriaca. Napríklad prvé sväté prijímanie zorganizovala u nás doma. Prišiel ku nám farár, a odslúžil omšu u nás doma. Aby rodičia neprišli o prácu, tak prvé sväté prijímanie som dostal doma. Neskôr som, keďže ma rodičia neviedli ku kresťanstvu, pretože nechceli so mnou takto otvorene rozprávať, [...] tak sa zo mňa stal ateista. Ja som ako človek, ktorý [...] keď som bol vo veku stredoškoláka, vysokoškoláka, ja som nemal vieru. Neskôr som pôsobil v Spojených štátoch. [...] Tam som sa bližšie zoznámil so židovským náboženstvom. Zaujímalo ma, ako funguje, a išiel som do jeho hĺbky. Neskôr, keď som prišiel naspäť z Ameriky, veľmi ma zaujal budhizmus ako taký, a to hlavne silnými črtami. Tým, že máme pracovať s vlastnou mysľou [...], že tá myseľ, ktorú tu máme, mala by [...], určuje to, či sa momentálne cítime šťastní alebo nešťastní. Takže som sa dosť poctivo, asi štyri alebo päť rokov, tomuto štúdiu venoval. A tak, ako ten vývoj išiel ďalej, tak som sa postupne zase vrátil k tým našim základom. Predsa len som sa vrátil k Biblii, a k tomu nášmu Bohu.
- o svojom vierovyznaní (predvolebná diskusia, 24. apríl 2013, Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza, Bratislava)[23]
- Môj otec aj moja mama boli ako učitelia členmi komunistickej strany. Mama celý život pracovala ako učiteľka, otec najskôr ako učiteľ, neskôr ako pracovník odboru školstva a okresného národného výboru zodpovedného aj za školstvo. Nikto z nich nikdy nebol straníckym funkcionárom.
- z online rozhovoru na portáli denníka SME (4. február 2014)[7]
- Nie, nikdy som nebol ani sa nechystám byť poľovníkom. Doma máme rodinného miláčika Dunča – hnedého labradora a neviem si skutočne predstaviť, že by som v živote vystrelil na nejaké zviera.
- odpoveď na otázku: „Pán Kiska, ste poľovník?“ (z online rozhovoru na portáli denníka SME, 4. február 2014)[7]
- Mám štyri deti, dve malé, takže mojím najväčším koníčkom je rodina. Veľmi rád si prečítam dobrú knihu a zo športov veľmi rád lyžujem.
- z ankety denníka Pravda (20. marec 2014)[8]
Vo výrokoch
[upraviť]- Andrej Kiska je nádejou na zásadnú zmenu k lepšiemu v našej krajine.
- Daniel Lipšic v týždenníku .týždeň (24. marec 2014)[24]
- Brutálne porušil dohodu, ktorú sme mali, a tá znela znela, že nikdy žiadnym spôsobom nebudeme ťahať Dobrého anjela do politiky. Takže... Ale to nie je hlavný dôvod, prečo ho nepodporujem, alebo nemôžem podporiť. Ten hlavný dôvod je, že podľa môjho názoru je absolútne nevhodný na túto funkciu. Myslím, že viem, o čom hovorím, pretože poznáme sa viac ako 15 rokov, sme veľmi veľmi blízki priatelia, dokonca som [bol] svedok na jeho svadbe, a viem, že sa na to vôbec vôbec nehodí. Dokonca si myslím, že najlepšie, čo by mohol urobiť pre našu krajinu je keby sa Andrej Kiska prezidentskej kandidatúry vzdal.
- Igor Brossmann, spoluzakladateľ nadácie Dobrý Anjel vo vyjadrení pre denník SME (11. marec 2014)[25]
- Rozdiel medzi prezidentovaním Ivana Gašparoviča a tým, čo nás čaká s Andrejom Kiskom, sa črtá už teraz. Nepochybne prídu začiatočnícke chyby, keďže Andrej Kiska je v politike nováčik a ani s protokolom nemá veľké skúsenosti. Pravdepodobne sa mu bude pri rečníckych prejavoch ešte chvíľu triasť hlas. Ale je tu šanca, že od 15. júna bude mať Slovensko prezidenta. Nielen fanúšika hokeja, ktorý „akoby bol členom Smeru“.
- Zuzana Petková, zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend v editoriáli k vydaniu z 29. mája 2014[26]
- Moje tvrdenia o prepojení pána Kisku na scientológov boli pravdivé. Môže podať trestné oznámenie a ja ho nebudem mať problém vyvrátiť. Pán Kiska je pre mňa bezpečnostným rizikom Slovenskej republiky.
- Robert Fico (18. marec 2014)[27]
- Nie je žiadne tajomstvo, že ste zarobili peniaze úžerou a dnes úžeru vykonávate v Čechách. Ukážem vám rozsudky. Opakujem: Svoje peniaze ste získali úžerou a za týmto si stojím.
- Robert Fico v predvolebnej debate RTVS (12. marec 2014)[28]
- ...zarobil peniaze úžerou na chudobn]ch ľuďoch, ktorý v úžere pokračuje v ČR, ktorý podľa jeho spoločníka zneužil charitu na politické ciele a ktorý má podľa všetkého blízko aj k sekte scientológov. Ja som politicky nahý, o mne ľudia vedia všetko, obrazne aj to, s kým som sa objímal na letisku vo Viedni.
- Robert Fico v online rozhovore na portáli denníka Nový čas (12. marec 2014)[29]
Referencie
[upraviť]Táto sekcia obsahuje zoznam literatúry, v ktorej sa daný citát tiež vyskytol:
- ↑ 1,0 1,1 BAŤO, Rado – KLÁSEKOVÁ, Martina. Andrej Kiska: Nepredávali sme pôžičky, ale emócie [online]. In Trend, 2005-02-08 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ 2,0 2,1 ONDREJKA, Jana. Andrej Kiska úspešný a odvážny vizionár [online]. In Next Future, [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ Zakladatelia [online]. Dobrý anjel, [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ TÓDOVÁ, Monika. Kiska ide kandidovať, na Fica si trúfa [online]. In SME. 2012-10-24 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online.
- ↑ TASR. Andrej Kiska začal zbierať podpisy pod svoju prezidentskú kandidatúru. In Teraz.sk, 2013-06-04 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ 6,0 6,1 FILEK, Michal. Andrej Kiska: Dnes niet autority, ktorá by sa postavila za ľudí. In Žilinský večerník, 2014-01-20 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 Pýtali ste sa online: Desať top problémov podľa Kisku [online]. In SME. 2014-02-04 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online.
- ↑ 8,0 8,1 8,2 Prezidentský dotazník: Odpovedá Robert Fico a Andrej Kiska. In Pravda. 2014-03-20 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online.
- ↑ 9,0 9,1 9,2 Inauguračný prejav prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, Bratislava 15. 6. 2014. Bratislava : Kancelária prezidenta SR, 2014 [cit. 2014-06-16]. Dostupné online.
- ↑ 10,0 10,1 10,2 Prihovor Andreja Kisku Inauguracia prezidenta SR 2014. Bratislava : HQMix; YouTube, 2014-06-15, [cit. 2014-06-16]. Dostupné online. (videonahrávka)
- ↑ KREMPASKÝ, Ján – PRUŠOVÁ, Veronika. Kiska odmietol piatich kandidátov na ústavných sudcov, Paška ho kritizuje [online]. In SME. 2014-07-02. Dostupné online.
- ↑ KISKA, Andrej. Vrátil som zákon, vymenoval som ministrov [online]. Andrej Kiska (Facebook), 2014-07-03 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ KISKA, Andrej. Na ministerstve obrany [online]. Andrej Kiska (Facebook), 2014-07-07 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ KISKA, Andrej. Keď nestačia slová [online]. Andrej Kiska (Facebook), 2014-08-15 [cit. 2014-07-17]. Dostupné online.
- ↑ KISKA, Andrej. Keď nestačia slová [online]. Andrej Kiska (Facebook), 2014-08-15 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ Prezident SR na summite NATO: Zastavíme pokles výdavkov na obranu [online]. Bratislava : Kancelária prezidenta SR, 2014-09-05 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ MIKUŠOVIČ, Dušan. Kiska podráždil cirkev, dal referendum na Ústavný súd [online]. In SME. 2014-09-03 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ TASR. Prezident A. Kiska sa zhodol s ministrom obrany na modernizácii armády [online]. In Teraz.sk. 2014-07-07 [cit. 2014-09-15]. Dostupné online.
- ↑ PETKOVÁ, Zuzana. Prepojenie biznisu a politiky je hlbšie, ako som si myslel. In Trend. 2014-05-29, roč. 24, č. 21, s. 18.
- ↑ PIŠKO, Michal. Kiska: Šiel som do KSČ, hral som Kryla [online]. In SME. 2014-03-11 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online.
- ↑ Aréna Daga Daniša. Moderátor Dag Daniš. Hostia Andrej Kiska, Robert Fico. Kamera Matej Duman. Hospodárske noviny, 2014-03-24 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online.
- ↑ KISKA, Andrej. 1. Zisk sa tvorí dávaním. In Desatoro [online]. [s.l.] : Rozbehni sa.sk, c2015 [cit. 2015-01-05]. Dostupné online (nutná registrácia).
- ↑ Kandidát na prezidenta Andrej Kiska o svojom svetonázore [online]. Humanisti.sk, 2013-04-26 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ LIPŠIC, Daniel. Dajme Slovensku lepšiu tvár. Teraz. In .týždeň. 24. marec 2014, roč. 11, č. 13, s. 2.
- ↑ RYBÁR, Tomáš. Spoluzakladateľ Dobrého anjela: Kiska porušil dohodu. In SME. 2014-03-11 [cit. 2014-06-12]. online.
- ↑ PETKOVÁ, Zuzana. Šanca mať prezidenta. In Trend. 2014-05-29, roč. 24, č. 21, s. 3.
- ↑ Andrej Kiska klamal! Má prepojenie na scientológov. Tvrdí premiér Robert Fico. In Aktuality.sk, 2014-03-18 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ KERN, Miroslav – MIKUŠOVIČ, Dušan. Posledná debata: Hlavný terč bol Kiska, hlavní strelci Fico a Hrušovský [online]. In SME. 2014-03-12 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online.
- ↑ (lum). Robert Fico bol ONLINE: Kiska zarobil peniaze úžerou na chudobných ľuďoch [online]. In Nový čas. 2014-03-12 [cit. 2014-06-12]. Dostupné online