Preskočiť na obsah

Čas opovrhnutia

Zo stránky Wikicitáty

Druhá kniha ságy o Geraltovi a Ciri napísaná Andrzejom Sapkowskim.

Úryvky z kníh, historické citáty

[upraviť]
  • Čo vieme o láske? Láska je ako hruška. Hruška je sladká a má určitý tvar. Skúste presne definovať tvar hrušky. (Marigold: Pol storočia poézie)
  • Exorcisti, tiež zaklínači, pejor. vedmáci, u Nordlingov (odkaz) tajuplná elitárska kasta šamanov - bojovníkov, pôvodne patrne odnož druidov (odkaz). V ľudovej predstavivosti boli e. obdarení magickou mocou a nadľudskou energiou, umožňujúcou im zápasiť so zlými duchmi, netvormi a temnými silami. Podľa niektorých prameňov bolo v skutočnosti ich majstrovstvo v ovládaní zbrane mnohokrát zneužívané vladykami zo severu vo vzájomných vojnách, bežných v tých dobách. Pri boji upadli do tranzu vyvolaného pravdepodobne autohypnózou a narkotikami. Bojovali potom so slepou urputnosťou, úplne necitliví na bolesť a dokonca aj na vážne zranenia, čo posilňovalo obecnú vieru v ich nadprirodzené schopnosti. Naopak teórie, podľa ktorých boli e. produktami mutácií či genetických operácií neboli potvrdené. U Nordlingov vystupujú e. ako hrdinovia početných povestí ľudovej slovesnosti (por. F. Dellanoy, "Mýty a legendy národov Severu"). (Effenberg a Talbot: Encyclopaedia Maxima Mundi, zv. V)
  • Záhadou pre nás je, že jednorožec, stvorenie veľmi plaché a ľuďom sa vyhýbajúce, ak stretne pannu, ktorá ešte nikdy dovtedy s mužom neobcovala, bez zábran za ňou pôjde, pokľakne a hlavu jej do lona zloží. Vraj v dobách minulých boli panny také, ktoré z tejto skutočnosti obživu sebe robiť zamýšľali, aby lovcom ako vábničky vzácnych jednorožcov slúžiť mohli. Potom zo skúsenosti vyšlo najavo, že jednorožec výlučne za mladou pannou príde, lebo panna veku pokročilejšieho je mu ľahostajná. Múdry tvor si je nad všetku pochybnosť vedomý, nad mieru v nedotknutosti panenskej zostávať je vecou podozrivou a prirodzenosti odpudzujúcou. (Physiologus)

Aplegatt

[upraviť]

jazdecký posol

  • Aby si si mohol na živobytie zarábať ako jazdecký posol, potrebuješ hlavne zlatú hlavu a železný zadok.

Digod zvaný Polhrniec

[upraviť]

stotník

  • Aaaach. Uuuuch. Svinstvo nedobré. Nalej mi ešte.
  • Prd ste tomu rozumeli ako vidím. Nemusíte si z toho robiť ťažkú hlavu, pretože ani ja som tomu nerozumel o nič viac. Hlavne, že tomu rozumie náš milostivý kráľ, vojvodovia a šľachta.

Geralt z Rivie

[upraviť]

zaklínač

  • Môže sa stať, že sa na tých zlých ľudí prídu pýtať ich známi alebo spoločníci. Tým odkáž, že ich zadlávil Vlk. Biely Vlk. A dodaj, aby sa často dívali za seba. Jedného dňa sa ohliadnu a uvidia Vlka.

Rayla

[upraviť]

vojak, špeciálne oddiely kráľa Demawenda

  • Môj meč bol hodne drahý, elf, na to, aby som s ním hádzala. Aby si mi ho vzal, budeš mi musieť lámať prsty! Som čierna Rayla. Tak poďte. Nečakala dlho

Willis

[upraviť]

vojak, špeciálne oddiely kráľa Demawenda

  • Dolu z koní! Zatarasiť cestu čím je po ruke! Čo tak čumíte? Raz nás matka porodila a raz musíme zhebnúť! Sme vojaci! Sme zadný voj. Musíme zastaviť tých prenasledujúcich psov, zadržať...