Fotios: Rozdiel medzi revíziami

Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Pridaných 129 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
chýba zhrnutie úprav
dBez shrnutí editace
miesto_úmrtia = Bordi
}}
'''Fotios''' (''Photios'')iné alebonázvy: '''Fótios''' alebo '''Focius''' alebo '''Fotius''', lat. ''Photios'' alebo (''Photius''), (po grécky ''Φώτιος''; * okolo 820, KonštantinopolKonštantínopol – † 6. február 891 v arménskom Bordi, Arménsko) bol byzantský filozof, teológ, polyhistor, najväčší učenec 9. stor., 857-867 a 877-886 konštantínopolský patriarcha.
 
== Prisudzované výroky ==
{{Prisudzované}}
 
* [[Stvoriteľ|Tvorca]] [[príroda|prírody]] je i tvorcom [[umenie|umeleckého]] [[slovo|slova]].<ref>DostálováDOSTÁLOVÁ, Růžena:. ''Byzantská vzdělanost''. 2. vyd. Praha: Vyšehrad, 2003, s. 10. ISBN 80-7021-409-0</ref>
 
== Povedali o ==
{{Povedali o}}
* Mal také znalosti v gramatike a poézii, rétorike a filozofii, lekárstve a takmer vo všetkom svetskom vedení, že vynikal nielen takmer nad všetkých svojich súčastníkov, ale mohol súperiť i so starými. Všetko sa v ňom spájalo, prirodzené nadanie, horlivosť i bohatstvo, ktoré mu umožnilo získanie všetkých kníh a predovšetkým ctižiadosť, ktorá ho nútila aby prebdel celé noci a zasvätcoval ich čítaniu.<ref>DostálováDOSTÁLOVÁ, Růžena:. ''Byzantská vzdělanost''. 2. vyd. Praha: Vyšehrad, 2003, s. 167. ISBN 80-7021-409-0</ref> (Nikétas David, životopisec patriarchu Ignatia)
* Vypočuli sme si, aké jatky tento eunuch pripravil aby zničil cirkev. Ním vyvolane prenasledovanie sa môže porovnávať s prenasledovaniami, ktorými sa schizmatici, heretici a pohania obrátili proti cirkvi...Podľa môjho názoru žiadny prenasledovateľ horší než Fotios nikdy neoslabil východnú cirkev tak účinne. Okrem svojich krutých činov robil Fotios všetko možné i nemožné preto aby ju vytrhol so spoločenstva s cirkvou rímskou. Hrozné následky, ktoré postihli kresťanský Východ sa až do dnešnej doby stále zhoršovali.<ref>DvorníkDVORNÍK, František:. ''Fotiovo schizma''. Olomouc : Refugium Velehrad-Roma, 2008, s. 389. ISBN 978-80-86715-94-0</ref> (Caesar Baronius, kardinál, historik)
 
== Referencie ==
{{referencie}}
<references />
 
== Iné projekty ==
{{projekt|w=Fotios|commons=Category:Photios I of Constantinople}}
 
[[Kategória:9. storočie]]
9 199

úprav

Navigačné menu