Jozef Tiso: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 472 bajtov ,  pred 14 rokmi
prenesene... ale nerozhadzovat ich
(nerozhadzovat!)
(prenesene... ale nerozhadzovat ich)
* Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí so Židmi. Je to ľudské? Nie je to rabovka?... Ja sa pýtam, je to kresťanské, keď sa národ chce zbaviť svojho večného nepriateľa? ... že Slovákovi židovský živel ohrozoval život, o tom nikoho netreba presviedčať. Bolo by to vyzeralo ešte horšie, keby sme sa neboli od nich včas očistili. A urobili sme tak podľa príkazu Božieho: Slovák, zhoď, zbav sa svojho škodcu.
:: Holíč, 16. august 1942
 
''*Keby raz Nemci sem prišli, ľahko by sme sa ich nezbavili'' (Tiso, [[11. marec]] [[1939]])
::[[11. marec]] 1939
 
* Naša vina tkvie v našej vďačnosti a vernosti voči Nemcom, ktorí nielenže uznávali a schvaľovali existenciu nášho národa a jeho prirodzené právo na nezávislosť a národnú slobodu, ale pomáhali mu aj proti Čechom a Židom, nepriateľom nášho národa. Sme si však celkom istí, že táto „vina“ je v očiach katolíkov našou najväčšou cťou.
:: List doručený do Vatikánu, [[19. december]] 1944
 
* Tohoto sa ja nechytám, takúto prácu ja konať nebudem!
== Prisudzované výroky ==
''Tohoto sa ja nechytám, takúto prácu ja konať nebudem!'' (Tiso,:: [[18. marec]] [[1939]] po predložení prvotných požiadaviek Nemecka, ktorými Hitler podmienil vzatie Slovenska pod ochranu Ríše a znamenali praktické obsadenie veľkej časti západného Slovenska a jeho úplné podriadenie Nemecku)
''Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:''
 
''*Toľko ráz som to už povedal a teraz opätovne zdôrazňujem, že my nebojujeme proti Rusom, ale bojujeme proti boľševikom. Dnes na tomto fronte nie sú Rusi, ale boľševici. A ja s boľševikmi ani vtedy nechcem mať nič, keby ten boľševik bol Slovák a tobôž ruský boľševik.'' (Jozef Tiso, jún [[1943]])
* V duchu tejto [[obeta|obety]], ktorú [[prinášanie|prinášam]], [[odkaz]]ujem [[slovensko|slovenskému]] [[národ]]u, aby bol vždy [[vernosť|verný]] tejto [[zásada|zásade]]: za [[Boh]]a, za národ, vždy, všade a v každom ohľade.
::jún 1943
::Krátko pred popravou
 
''* Štátna politika môže byť úspešná iba vtedy, keď vychádza z reality a nezamieňa reálne možnosti s fikciou.'' (Tiso v [[Praha|pražskom]] parlamente, [[21. marec]] [[1938]])
<!--
::V pražskom parlamente, [[21. marec]] 1938
TIETO CITÁTY NEROZHADZOVAŤ!
''Štátna politika môže byť úspešná iba vtedy, keď vychádza z reality a nezamieňa reálne možnosti s fikciou.'' (Tiso v [[Praha|pražskom]] parlamente, [[21. marec]] [[1938]])
 
''*Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí so Židmi. Je to ľudské? Nie je to rabovka?... Ja sa pýtam, je to kresťanské, keď sa národ chce zbaviť svojho večného nepriateľa? ... že Slovákovi židovský živel ohrozoval život, o tom nikoho netreba presviedčať. Bolo by to vyzeralo ešte horšie, keby sme sa neboli od nich včas očistili. A urobili sme tak podľa príkazu Božieho: Slovák, zhoď, zbav sa svojho škodcu.'' (Jozef Tiso, [[Holíč]], [[16. august]] [[1942]])
''Keby raz Nemci sem prišli, ľahko by sme sa ich nezbavili'' (Tiso, [[11. marec]] [[1939]])
::Holíč, [[16. august]] 1942
 
== Prisudzované výroky ==
''Tohoto sa ja nechytám, takúto prácu ja konať nebudem!'' (Tiso, [[18. marec]] [[1939]] po predložení prvotných požiadaviek Nemecka, ktorými Hitler podmienil vzatie Slovenska pod ochranu Ríše a znamenali praktické obsadenie veľkej časti západného Slovenska a jeho úplné podriadenie Nemecku)
''Táto sekcia obsahuje zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:''
 
* V duchu tejto [[obeta|obety]], ktorú [[prinášanie|prinášam]], [[odkaz]]ujem [[slovensko|slovenskému]] [[národ]]u, aby bol vždy [[vernosť|verný]] tejto [[zásada|zásade]]: za [[Boh]]a, za národ, vždy, všade a v každom ohľade.
''Tiso je prekážkou pre národnosocialistický vývoj Slovenska'' (referent nemeckého veľvyslanectva v správe do Berlína, [[16. august]] [[1940]])
::Krátko pred popravou
 
== Povedali o ==
''Židov musíme vyhubiť, pretože poťahujú drôtikmi, inak nám nič nepomôže! Je zaujímavé, ako nám ten katolícky farárik Tiso posiela židov!'' (Adolf Hitler, [[30. august]] [[1942]])
''Táto sekcia obsahuje zoznam citátov o dotyčnej osobe od iných ľudí:''
 
''*Narvhujem zastaviť nepolitický boj proti Tisovi a jeho táboru, lebo Tisov tábor je odporcom nacizmu a odporcom zotročovania slovenského života.'' (Viliam Široký, člen KSS, jún [[1942]])
''Neviem, či sa ich podarí zastaviť… šialencov. Šialenci sú dvaja: Tuka, ktorý jedná, a Tiso… kňaz, ktorý tomu necháva voľný priebeh.'' (arcibiskup [[Domenico Tardini]], [[25. marec]] [[1942]] v komentári k príkazu Svätej stolice intervenovať proti deportáciám, ktorý bol určený [[Giuseppe Burzio|Burziovi]], [[vatikán]]skému [[chargé d’affaires]] na Slovensku) <ref>preložené zo [[Pierre Blet]]: ''Pius XII. a druhá světová válka ve světle vatikánských archivů'', [[Matice cyrilometodějská]], [[Olomouc]] [[2001]], ISBN 80-7266-082-9, str. 192</ref>
:: Viliam Široký, člen KSS, jún 1942
 
*Neviem, či sa ich podarí zastaviť… šialencov. Šialenci sú dvaja: Tuka, ktorý jedná, a Tiso… kňaz, ktorý tomu necháva voľný priebeh.
''Narvhujem zastaviť nepolitický boj proti Tisovi a jeho táboru, lebo Tisov tábor je odporcom nacizmu a odporcom zotročovania slovenského života.'' (Viliam Široký, člen KSS, jún [[1942]])
''Neviem, či sa ich podarí zastaviť… šialencov. Šialenci sú dvaja: Tuka, ktorý jedná, a Tiso… kňaz, ktorý tomu necháva voľný priebeh.'' (arcibiskup:Arcibiskup [[Domenico Tardini]], [[25. marec]] [[1942]] v komentári k príkazu Svätej stolice intervenovať proti deportáciám, ktorý bol určený [[Giuseppe Burzio|Burziovi]], [[vatikán]]skémuvatikánskému [[chargé d’affaires]] na Slovensku). <ref>preložené zo [[Pierre Blet]]: ''Pius XII. a druhá světová válka ve světle vatikánských archivů'', [[Matice cyrilometodějská]], [[Olomouc]] [[2001]], ISBN 80-7266-082-9, str. 192</ref>
 
*Tiso je prekážkou pre národnosocialistický vývoj Slovenska.
''Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí so Židmi. Je to ľudské? Nie je to rabovka?... Ja sa pýtam, je to kresťanské, keď sa národ chce zbaviť svojho večného nepriateľa? ... že Slovákovi židovský živel ohrozoval život, o tom nikoho netreba presviedčať. Bolo by to vyzeralo ešte horšie, keby sme sa neboli od nich včas očistili. A urobili sme tak podľa príkazu Božieho: Slovák, zhoď, zbav sa svojho škodcu.'' (Jozef Tiso, [[Holíč]], [[16. august]] [[1942]])
''Tiso je prekážkou pre národnosocialistický vývoj Slovenska'' (referent::Referent nemeckého veľvyslanectva v správe do Berlína, [[16. august]] [[1940]])
 
''*…Tiso jim [Slovákom] zabezpečil, že žijí. Nepodepsal žádný z vynesených rozsudků smrti, takže se posud na Slovensku nepopravovalo. Podepsal 2000 výjimek ze židovského kodexu. Oklestil moc [Hlinkovej] gardy, takže je z ní fraška. Tiso odstranil Tuku z předsednictva strany. Macha tam nepustil. Politických škol strany využil k orientaci strany proti Tukovi, který nedostal ani z jedné pozdravný telegram. Ve státní správě potírá maďarony, kteří se tam dostali s autonomisty…'' (jedna z pravidelných tajných správ o situácii na Slovensku písaná Dr. Jaromírom Kopeckým do [[Londýn]]a, [[9. marec]] [[1943]])
::Jedna z pravidelných tajných správ o situácii na Slovensku písaná Dr. Jaromírom Kopeckým do [[Londýn]]a, [[9. marec]] 1943
 
''*Židov musíme vyhubiť, pretože poťahujú drôtikmi, inak nám nič nepomôže! Je zaujímavé, ako nám ten katolícky farárik Tiso posiela židov!'' (Adolf Hitler, [[30. august]] [[1942]])
''Toľko ráz som to už povedal a teraz opätovne zdôrazňujem, že my nebojujeme proti Rusom, ale bojujeme proti boľševikom. Dnes na tomto fronte nie sú Rusi, ale boľševici. A ja s boľševikmi ani vtedy nechcem mať nič, keby ten boľševik bol Slovák a tobôž ruský boľševik.'' (Jozef Tiso, jún [[1943]])
::Adolf Hitler, [[30. august]] 1942
 
== Referencie ==
''Naša vina tkvie v našej vďačnosti a vernosti voči Nemcom, ktorí nielenže uznávali a schvaľovali existenciu nášho národa a jeho prirodzené právo na nezávislosť a národnú slobodu, ale pomáhali mu aj proti Čechom a Židom, nepriateľom nášho národa. Sme si však celkom istí, že táto „vina“ je v očiach katolíkov našou najväčšou cťou.'' (Tiso, list doručený do [[Vatikán]]u [[19. december]] [[1944]])
<references />
-->
 
== Iné projekty ==
4 102

úprav

Navigačné menu